top of page
hp banner.png
obsah.png

Nejde jen o reklamy,
kterými jsme soustavně masírovaní.

Jde i o další informace o zdravé stravě, které se sřídají jak trendy v módě. Pár let všude píšou, že špenát je špatný kvůli příliš vysokému obsahu železa, se kterým si tělo neví rady. (A ještě se najdou konspirátoři, kteří vypustí do světa dezinformaci, že pro ženy špenát tak nebezpečný není, protože se přebytku železa dokážou zbavit každý měsíc menstruační krví.) 

VEJCE.png
text_šipka.png

Pár let jsou vajíčka na seznamu cholesterolových zabijáků a smíte sníst dle oficiálních doporučení maximálně 2 týdně, pak je média najednou prohlásí naopak za vysoce zdravá. Dlouhou dobu všude píšou, že živočišné máslo je hrůza a máte ho nahrazovat rostlinnými margaríny. Aby tento názor vystřídal následně přesný opak, protože média objevily rozdíl mezi nasycenými a nenasycenými mastnými kyselinami – a najednou je máslo v pohodě a naopak margaríny jsou extrémně škodlivé.

Tak jak se v tom proboha vyznat?

Naši předci se stravovali zásadně jinak než my dnes. Však také na tzv. civilizační nemoci v té době poměrově umíral zlomek lidí oproti dnešku. Jenže je to zavádějící informace. Naši předci nežili v přehnané hygieně a vytápěném bytě 365 dní v roce. Naopak jejich organismus dennodenně odolával nástrahám ohrožujících zdraví i život. Navíc průběžně probíhaly půtky o území, ženy, zdroje – a mnoho lidí tak umíralo v nejlepším věku v boji. I z těchto důvodů je dnešní průměrná délka dožití vyšší, protože těmto hrůzám nečelíme…

Ale za jakou cenu! Imunitní systém většiny lidí dnes (správně) nefunguje. Lidé mají zažívací problémy z umělé stravy. Jakákoli hygienická výzva hned vyvolá nemoc. A tak lidé polykají pilule jako běžnou součást jídelníčku.

lidské tělo.png
Vektorový inteligentní objekt.png

Co způsobuje nárůst civilizačních onemocnění a snížení imunity?

Lidské tělo je geneticky naprogramované na příjem přirozené komplexní stravy. I když nám dnes reklamy doporučují něco naprosto jiného. Dokonce i když reklama promuje nějakou zdravou potravinu, stejně tím výrobce sleduje jen svůj zdravý zisk z prodeje. Údajně prospěšný produkt je tak často nacpaný chemií a o zdraví lidí tu vůbec nejde. Tělo dnešního člověk.

Tělo dnešního člověka trvale vykrmované takto nepřirozenými produkty sice žije... no, ono spíš přežívá. V neustálém deficitu energie, minerálů, vitamínů, enzymů. To časem vyústí v nějakou poruchu těla. Dnes se tomu říká nemoc. A to je ten zásadní omyl, dámy a pánové. Nemoc je třeba chřipka nebo borelióza.

Ale rozhodně nemoc není změna funkcí orgánů a buněk, kterou si člověk přivodil příjmem nepřirozené výživy a celkově nezdravým stylem života. U civilizačních onemocnění se dá v naprosté většině mluvit jen o změně stavu a funkcí organismu, ne o nemoci. Pokud se člověku podaří znovu nastolit původní rovnováhu, funkce se vrací do normálního zdravého stavu.  

To je řešení pro zdraví lidí. Ale dnes jde hlavně o neustálý ekonomický růst, proto firmy dál budou nabízet své chemické koktejly. Své zdraví musíte vzít do vlastních rukou jen a pouze vy sami. 

„Strava je nejdůležitější věcí, i když mnoho duchovních učení o ní nehovoří.“
Michio Kushi

V následujících bodech vám předám informace i vlastní letité zkušenosti, které vám poměrně snadno a levně pomůžou navrátit se ke zdraví a hlavně si ho už udržet. Tyto metody vám pomůžou se samoléčbou různých civilizačních onemocnění. A nezapomeňte: každou potravinu je třeba vnímat z několika hledisek a podle toho si vybírat to, co vám chutná a zároveň léčí.

Tvar 2 kopie 6.png

1 Bílkoviny a sacharidy (dělená strava)

Tvar 2 kopie 6.png

5 Bílé jedy

Tvar 2 kopie 6.png

2 Zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny

Tvar 2 kopie 6.png

6 Kumulace škodlivin v potravním řetězci

Tvar 2 kopie 6.png

3 Energie potravin a její vliv na zdraví

Tvar 2 kopie 6.png

7 Příklad denního jídelníčku

Tvar 2 kopie 6.png

4 Minerály, vitamíny, enzymy

1 Bílkoviny a sacharidy, dělená strava

Dělení stravy je základem pro pochopení správného stravování. Také ho považujte za takovou přípravku pro postupné změny vašich špatných návyků. O dělené stravě jste už určitě slyšeli v souvislosti s hubnutím a dietami.
Ale o prima zadek v bikinách tu teď nejde.
Dám vám logické a jasné vysvětlení, proč je dobré stravu dělit.  

Naše tělo je geneticky naprogramované na příjem velice jednoduchých potravin. A ještě vcelku donedávna si naši předci ke svačině po práci nepochutnávali na párcích v rohlíku, smažáku s hranolkami nebo dvojitém cheesburgeru.  

Samozřejmě, tu a tam zhřešili na nějaké slavnosti pokrmy z výživového hlediska příšernými. Ale jednak to bylo opravdu výjimečně, jednak to nezalili hromadou coly, redbullu a panáky šnapsu. 

Jde o to tohle: Žaludek potřebuje tvořit jiné trávicí šťávy pro dokonalé strávení bílkovin a jiné pro strávení sacharidů. Bílkovina si žádá kyselé prostředí, zato sacharidy zásadité. A to rozhodně nemůže probíhat, když sníme třeba párek v rohlíku. Párek je bílkovina a potřebuje kyselé prostředí, rohlík jako sacharid potřebuje prostředí zásadité.


 

Jak to má chudák žaludek vyřešit? Od mozku dostane pokyn vytvořit jak kyselinu, tak zásadu. A jestli si ještě vzpomenete na hodiny chemie na základce, tak tam nám říkali, že smícháním kyseliny se zásadou vzniká neutralizace. Výsledkem této reakce je vlastně voda. Voda nic strávit nedokáže a nestrávená kaše putuje dál do trávicího systému, kde je zdrojem kvasných a hnilobných procesů. Ty postupně pomalu ničí funkce jednotlivých orgánů. 

Orgány po čase začnou remcat a stávkovat. Poznáte to spolehlivě – upozorňují vás pálením žáhy, plynatostí, zácpou. Většina lidí si ale informaci nepřečte správně a neřekne si – aha, něco dělám špatně. Nezamyslí se, CO dělají špatně. Místo toho si dají tabletku na překyselení atd. Ignorujeme důležité zprávy od našeho těla a v podstatě pácháme dobrovolnou sebevraždu. Nic jiného to není, protože ve finále některá část organismu takový nápor nevydrží – a nastoupí nemoc.
dobrovolnou sebevraždu. Nic jiného to není, protože ve finále některá část organismu takový nápor nevydrží – a nastoupí nemoc.
Může to být vysoký tlak, cukrovka, rakovina. Ano, i vysoký tlak je nemoc. Vždyť zrovna na něj umírá mnohem víc lidí než na rakovinu. Přesto, co udělá lékař? Oznámí nám, že máte vysoký tlak, že je to nebezpečné a předepíše na snížení tlaku další jedy, tj. léky. A se smutným pokývnutím upozorní, že léky na snížení tlaku už bohužel musíte brát do smrti.

Místo aby doporučil omezit stravu a zařadit správné potraviny! Předepsané léky mají vedlejší účinky a jen páchají v těle další paseku, neduhů přibývá. Je to začarovaný kruh, ze kterého vedou dvě cesty. Jedna na hřbitov, druhá ke zdraví. Tou druhou se ale můžou vydat jen ti, kdo pochopí, že bez radikální úpravy jídelníčku a různých omezení to nepůjde. Ale když se statečně vydají touto cestou, spolehlivě je dovede k znovunastolení rovnováhy v organismu a zdraví. Tak co, vydáte se cestou za zdravím?

Vrstva 11.png

Změny bolí

Hlava se změnám brání, je tak příjemné zůstat ve známých podmínkách.
Jsme naprogramovaní bránit se změnám, protože stojí cennou energii.
Proto je mi jasné, že komplikovaný systém dělené stravy, jak ho prezentuje většina literatury, nemá šanci na úspěch. Většina lidí prostě nechce pracně přemýšlet a sledovat v jednom kuse jakési otravné tabulky.
Chce to jít na to jednoduše! Proto vám jako základní a minimální změnu jídelníčku doporučuji jednoduché pravidlo, které velice dobře funguje.

Bez ohledu na škodlivost masa, smažení a ostatní úpravy prostě jen oddělte maso od přílohy a jezte samostatně. Tj. buď jen maso nebo jen brambory – vždy s minimálně stejným váhovým objemem čerstvého zeleninového salátu v syrové podobě. Nebo třeba rýži s ovocným salátem, když máte chuť na sladké. No ano, není to rozhodně dokonalé, ale v praxi uspěchaného života je to celkem funkční a dobře použitelná strategie dokonce i při stravování ve fastfoodu. 

Vrstva 12.png

Tímto způsobem se většinou trávení rychle spraví a ruku v ruce s tím klesne také váha. Pozor, toto opatření rozhodně nedokáže vyléčit člověka z rakoviny! Ale trávení a zácpu často vyřeší.

Na tomhle místě připomínám, že původ veškerých dysfunkcí organismu se dají dohledat ve střevě.  

Chcete dělenou stravu dodržovat do detailů? Kupte si o tom knížku. Podle mě je to zcela základní změna stravování, kterou není potřeba řešit do hloubky, protože vážnější zdravotní potíže maximálně stabilizuje – ale neodstraní. Jde tedy o docela dobrý kompromis, který i při konzumaci relativně nezdravé stravy zajistí poměrně dobré trávení. 

Co je ale důležité: Dělit stravu znamená základ v pochopení logiky správného stravování. A jen celkově správné stravování je ve výsledku ta nejúčinnější (a přitom nejlevnější) léčba. Umí odstranit i nemoci, se kterými si moderní medicína neví rady.

2 Zásadotvorné a kyselinotvorné potraviny

Další a podstatně dokonalejší způsob dělení stravy je pochopit logiku převahy kyselin a zásad v každé jednotlivé potravině. A jejich konzumace tak, aby byla strava celkově zásadotvorná, i když určité množství kyselinotvorných potravin tělo rozhodně také potřebuje. Proti jednoduchému způsobu dělení stravy v bodě 1 je tento systém dělení složitější k vysvětlení i pochopení.

Připravení? Jdeme na to.

Kyselinotvorné a velice škodlivé potraviny

Jsou to hlavně tzv. bílé jedy – trio mléko, mouka, cukr a veškeré výrobky z nich. Kromě nich i téměř každá zásadotvorná potravina může změnit svou reakci v organismu na kyselinotvornou, pokud ji použijete nesprávně.

A tím se to pořádně komplikuje na to, abyste celý systém pochopili a mohli ho následně při stravování používat.

Ale je to základ pro zdraví! Vyplavení přebytečných kyselin z organismu vyvolá většinou pozitivní reakci těla, všech orgánů i imunitního systému. Nastartuje se proces regenerace a návratu k normálním funkcím těla. Proto to stojí za to.

Jak to tedy funguje

Žaludek nejdřív potravu zpracuje a natrávená kaše pokračuje do dvanácterníku, tenkého a pak tlustého střeva. Ve střevech začne polopropustnou střevní stěnou vstřebávání živin, jenže také škodlivin do krevního řečiště. A krev se tímto způsobem při správné stravě zaplavuje zásadami a při nevhodné stravě kyselinami.
Krev musí mít vyrovnané pH. Tomu se podřizuje činnost všech orgánů v těle. Kyselou krev tělo neutralizuje za každou cenu – i když tím zároveň způsobí deficit nezbytného vápníku. Pokud by však neutralizace nenastala, došlo by k postupnému narušení rovnováhy. Organismus by se dostal do stavu toxémie, což by skončilo smrtí. 
Krev musí mít stabilní pH 7,35-7,55 za každých okolností. Při nižším pH nedistribuuje hemoglobin kyslík a došlo by k zadušení. Opakuji: organismus za všech okolností udržuje pH pomocí vápníku. Rezerva vápníku je z 99 % v kostech. Při dlouhodobém překyselení si vápník organismus odebírá z kostí, což vede k jejich řídnutí.
Vápník navíc zajišťuje i funkčnost všech svalů. Při nedostatku proto vzniká svalová únava, snížená hybnost, svaly ochabují. Chronická únava tak často mívá příčinu v nedostatku vápníku a minerálních látek. Nedostatkem vápníku trpí imunitní systém, protože je nezbytný pro aktivaci funkce enzymů. Pokud kyseliny nemohou odejít z těla přirozeně, hledá tělo úložiště pro tyto škodliviny v místech a orgánech, které dočasný nápor vydrží a nedojde k jejich bezprostřední dysfunkci. Vydrží takovou zátěž ale jen dočasně.
Čím méně posíláme do svého těla škodlivin, tím snáz se může uzdravit a už zdravé zůstat. Tohle jsou hlavní zásady: Mimo jednoznačně kyselinotvorné „bílé jedy“ je škodlivé jíst větší množství upraveného masa a olejů s obsahem omega 6 mastných kyselin. Právě ty také silně překyselují.



 

Toto jsou potraviny a další viníci, kteří vyvolávají nadměrnou kyselost a ničí nám zdraví:

Vrstva 7.png
Vektorový inteligentní objekt3.png
Vektorový inteligentní objekt2.png
Vrstva 34.png

- Maso a masné výrobky (kyselina močová)
- Vepřové maso (kyselina sírová a dusičná)
- Cukr a sladkosti, produkty z bílé mouky (kyselina octová)
- Sycené slazené nealko nápoje (kyselina fosforečná)
- Káva, černý čaj, červené víno (kyselina tříslová)
- Léky proti bolesti (kyselina acetylosalicylová)
- Nadměrná tělesná námaha (kyselina mléčná)
- Stres (kyselina solná)

Vrstva 35.png

A tyto potraviny naopak skvěle eliminují kyselost:

Bohužel by šlo jen stěží sníst pokaždé k masu, chlebu, sýru nebo dalším zdrojům kyselin syrovou zeleninu a ovoce v dostatečném množství tak, abychom udržovali ideální acidobazickou rovnováhu. 
Proto je dobré kyselinotvorné potraviny v případě jakékoli nemoci z jídelníčku prostě vyřadit – aspoň než se člověk vyléčí. Většinou se ale právě po návratu k původnímu jídelníčku také vrátí původní problémy. Proto upřímně radím u tohoto typu člověku přirozeného stravování zůstat už navždy.

 

Jak stav kyselin v těle zjistit/kontrolovat?

Existuje zcela jednoduchý způsob kontroly – prostřednictvím moči. Ta vypovídá o stavu celého organismu. 

PH moči je snadno monitorovatelný ukazatel stavu škodlivin v těle. Průměrné pH moči zdravého člověka je 6,4. Při problémech doporučuji měřit pH aspoň do jejich odeznění na denní bázi.  Hodnota pH musí v průběhu 24 hodin vykázat pohyb z 5,8-6.8 pH na 7.0 pH a víc. Děje se to aspoň obden? Dobrá zpráva, budete v pořádku. Nízké pH (= méně než 5,4) napovídá, že organismus je zaplavený kyselinami a trpí. Pro pravidelnou kontrolu si můžete v běžné lékárně koupit pomůcku Triphan. Je sice pro diabetiky, ale nám se výborně hodí. Jsou to proužky, ze kterých po namočení do moči cca po minutě stav pH zjistíte. Průběžně si tak můžete doslova za pár korun kontrolovat, jak dobře/špatně se stravujete.

Postupně díky tomu vysledujete, která potravina jak reaguje. Pozor, na začátku to bude trochu oříšek už proto, že pokud budete zároveň díky zdravějšímu stravování hubnout, bude se vám rozpouštět do krve kyselá tuková zásoba – proto bude náročné se na uvedené hodnoty pH dostat. Ale většinou to rychle odezní a pak už pro vás bude snadné si zdravou hodnotu pH udržovat. 

3 Energie potravin a její vliv na zdraví

 Další možné dělení potravin je podle energetické hodnoty. Možná se orientujete v tom, co jsou kalorie/jouly, ale o radiovitalitě potravin neví většina lidí nic. Přitom právě radiovitalita potravin je to, co nás drží při životě nebo naopak zabíjí.

Už před tisíci lety duchovní mistři hlásali, že pro dosažení harmonie je kromě meditací atd. zapotřebí respekt k energiím, které se do organismu dostávají skrze stravu. Jen si všimněte, jak po některých jídlech se cítíte lehce a plní energie, máte chuť do akce.  

Vrstva 36.png
Vrstva 37.png

VS.

No, a jiná jídla nás tlačí v žaludku, táhnou k zemi tělo i náladu, jsme po nich unavení, bez energie a máme chuť se vyhnout jakékoli aktivitě. Od 20. století zkoumají tyto souvislosti francouzští vědci jako André Simoneton (u nás to byl tým profesora Kahudy). Vycházejí z toho, že vše kolem nás tvoří atomy s nejrůznějším vnitřním složením. Neustálý pohyb, neustálá hra subatomárních částeček uvnitř atomu produkuje energii a ta emituje ven. Vznikají značně rozdílné vibrace a extrémně citliví lidé tvrdí, že třeba strom vydává jiné vibrace než takový obilný klas. 

Tyto vibrace způsobují jemné vlny s nepatrnou délkou (pod 1 mikron) s různou rozsahovou amplitudou. Dnes můžeme vibrace živých i neživých entit poměrně přesně měřit díky spektrometru. Jednotkou menší než mikron je tzv. angström (velké Å s kroužkem).

Zjistili, že lidský organismus emituje vlny v rozsahu 6200-7000 Å. Léčitelé a duchovní mívají 9000 i více Å. Má-li tělo radiaci okolo 6500 Å, cítí se člověk v pohodě a je zdráv. Zato při nemocech bývá naměřená radiace výrazně nižší. Proto výzkumníci začali zkoumat, které okolnosti a které potraviny člověku vysokou radiaci předávají.

Simoneton krmil jednu skupinu pokusných zvířat dle oficiální potravinářské vědy údajně hodnotnou stravou doplněnou o vitamínové a minerální doplňky. Po určité době byly všechny druhy zvířat unavené, špatně se vyvíjely. Tedy ve srovnání se zvířaty ze druhé skupiny, která jedla svou přirozenou běžnou stravu. A když poté do první skupiny přidali trochu jídla s dobrým vyzařováním (citron, ovoce, čerstvou zeleninu, obilí), začala zvířata prospívat normálně, opět měla chuť do života. 

Z toho výzkumníci usoudili, že do té doby neotřesitelná teorie o skladbě potravy (bílkoviny, sacharidy, vitamíny atd.) i teorie o kaloriích/joulech nejsou úplné. A že by se mělo přihlížet k délce vln, které potraviny emitují.

Zjistili třeba, že čerstvá cukrová řepa vykazuje radiaci 8000 Å, ale kostka cukru průmyslově zpracované řepy vykazuje záření blížící se nule. Proto by nás měla zajímat ne kalorická hodnota, ale hlavně hodnota životodárná.  

Podle životodárné hodnoty rozdělil Simoneton hlavní potraviny:

Vektorový inteligentní objekt4.png

- dužiny zralých plodů a čerstvě vylisovaná šťáva z nich
- zelenina syrová a šetrně tepelně upravená
- obilí a potraviny z něj, čerstvě namletá mouka
- olejnaté plodiny a za studena vylisované oleje z nich:  mandle, ořechy, olivy, sója, sezam atd.
- čerstvé mořské ryby a korýši
- čerstvá smetana a máslo
- čerstvá vejce

1. kategorie jsou potraviny
se zářením vyšším,
než je vyzařování člověka
(= 6500-10000 Å):

Vektorový inteligentní objekt5.png

čerstvé mléko (za 12 hodin klesá jeho radiace na 40 %, za 24 hodin na 10 %) kokosový a arašídový olej zelenina vařená nad 15 min. při vyšší teplotě vařené mořské ryby

2. kategorie jsou potraviny s radiací 3000–6500 Å:

Vektorový inteligentní objekt6.png

vařené maso, uzeniny, fermentované sýry, vejce po 15 dnech, pasterizované mléko, káva, čaj, čokoláda, průmyslové zavařeniny.

Do 3. kategorie pod 3000 Å patří např.: 

Vektorový inteligentní objekt11.png

konzervy, margaríny, alkohol, cukr, průmyslové těstoviny, konzumní pečivo a chléb.

4. kategorii, kde záření je téměř nula:

Já jsem ještě dál pátral a mám pro vás hodnoty potravin s velmi vysokou hodnotou záření: 

Ovoce v době nejvyšší zralosti konzumované rovnou při sklizni má hodnotu 9–10000 Å.
Sušené ovoce má 4000 Å, po máčení ve vodě 5000 Å.
Totéž platí pro sušenou zeleninu a bylinky.

Pro zeleninu platí tytéž hodnoty jako u ovoce. Syrová a šetrně upravená má 9000 Å. Brambory mají syrové jen 2000 Å, pečené 9000 Å a vařené 6–7000 Å.
Čerstvé luštěniny a boby mají 7–8000 Å, po měsíci už skoro nezáří, ale namočení v nich opět probudí život.

Pšenice má 8–9000 Å, pohanka, oves, kukuřice 8500 Å. Vařením obilí radiace stoupá až na 9–10000 Å. Čerstvě namleté obilí září jako zrní a kváskový chléb z čerstvě namletého obilí (má 9200 Å). Čerstvě vyrobené těstoviny, dokud jsou ještě měkké (tedy nesušené), mají vlnovou délku jako obilí.

Olivový olej s radiací 8500 Å si radiaci udržuje velmi dlouho. I po 6 letech skladování měl 7500 Å. Řepkový olej z prvního lisování má záření 5000 Å. Konzumní stolní oleje mají pod 4000 Å. Stářím radiace olejů klesá, pouze olivový si ji uchovává po celé roky.

 

med.png
Vektorový inteligentní objekt7.png
Vrstva 38.png
olej.png

Volně žijící sladkovodní ryby měly při měření hodnotu 5–6000 Å, zato ryby z řek okolo Paříže sotva 600 Å. 

Čerstvé kravské mléko změnilo za 24 hodin svou radiaci z 6000 na pouhých 2000 Å.

Víno a pivo dosahovaly 4000 Å. Mošty z obchodu jen 2000 Å, ale v tu chvíli vylisovaná šťáva z čerstvých jablek měla 8500 Å. 

Odvary z čerstvých bylinek ukázaly při měření vysoké hodnoty: heřmánek a máta 8000 Å, meduňka 9000 Å.

Voda byla blízko nule, ale minerálky přímo z pramene měly 8800–14000 Å. Po těchto měřeních Francouzi hledali v laboratoři způsob, jak uměle dynamizovat vodu a potraviny. Zkusili přírodní prostředky jako citron, sluneční záření, ukládání potravin na pravotočivou spirálu nebo na včelí úl. 

Abych nezapomněl – běžné chemické léky měly záření prakticky 0, ale homeopatické léky emitovaly energii – a to nejspíš díky protřepávání. Pohyb vždycky dynamizuje, proto bychom ani my neměli zapomínat na blahodárné účinky cvičení.

Kostkový cukr se blížil k nule. Kamenná sůl má 1000–2000 Å, zatímco mořská má 9000 Å (pokud tedy není průmyslově „obohacená“).

Včelí med měl radiaci 5000–8000 Å, mateří kašička rekordních 11000 Å.

Ořechy 8000 Å.

Potraviny s nízkou radiací sníží aktuální radiaci člověka, ale když si je dá jen občas, tělo to vyrovná. Zato při pravidelném pojídání potravin s nízkou radiací tělo začas přestává stačit neustálému dorovnávání. A objevují se neduhy. Nejdřív permanentní únava, špatná nálada, podrážděnost… následuje nemoc. A mrtvé potraviny jako masové konzervy tělu jeho radiaci doslova kradou.

Jak je to s masem

Maso ihned po zabití zvířete vykazuje vlnovou délku 6500 Å. To není špatné. Jenže už po pár hodinách záření zcela zaniká a maso se mění doslova v hnijící substanci! Proto původní Eskymáci, přestože se stravují hlavně masem, zůstávají i přes koňské dávky masa zdraví – hned po ulovení řekněme tuleně kořist rozříznou a konzumují ještě horká syrová játra a maso (což je pro nás v české krajině dost hororová představa). 

My tedy narozdíl od Eskymáků pojídáme „civilizovaně“ maso pěkně upravené… jenže je nám po něm narozdíl od nich těžko. Důvod? Dopřáváme si maso, které je dávno doslova mrtvou hmotou.

Čerstvou rybu ve zdravé podobě si někteří z nás dávají formou sushi. Jenže je nutné zachovat co nejkratší čas od zabití ryby. To v restauracích většinou nemáte zaručené, proto je lepší se zde masu raději vyhýbat. (A čerstvou rybu ihned po zabití si připravovat doma.) 

Další relativně dobrý způsob konzumace živočišných produktů s dobrou vlnovou délkou je vypití naprosto čerstvého syrového vajíčka (hlavně žloutku). Je to výborný zdroj vitamínu B12, který se v rostlinných produktech vyskytuje jen bídně. Při pití vajec je nutné mít jistotu, že vejce není starší než dva dny. Proti případné salmonelové nákaze pomůže do rozklepnutého vejce rozmačkat trochu česneku, promíchat, počkat 15 min, než účinky česneku bakterie zahubí, a pak máte vejce bez rizika nákazy.

Vrstva 39.png
Vrstva 40.png

A v jakých radiačních pásmech se daří mikrobům, bakteriím, virům? Jaké hodnoty vyzařování jsou spojené s nemocemi? Vědci zjistili, že nemocím se daří pouze v určitém radiačním pásmu – vždy nižším než 6500 Å (právě 6500 je průměrná radiace zdravého člověka). Např. u rakoviny to je 4875 Å a u chřipky 5600 Å.

Takže abychom se vyhnuli veškerým nemocím, teoreticky stačí mít neustále vyšší radiaci, protože původci nemocí nejsou schopni dlouho žít v prostředí s vyšší radiací než ta jejich. A jak získáme vysokou radiaci, abychom se vyhnuli nemocím? Jezme stravu s dobrým vyzařováním. 

Zní to jednoduše? Hm, bohužel tak jednoduché to není...

I nejzdravější surovina rovnou ze zahrádky snězená ve spěchu a stresu bez řádného rozžvýkání nebo v nezdravém množství nebo v nevhodnou dobu (pozdě večer před spaním, když už žaludek odpočívá)... prostě nemůže našemu tělu přidat na radiaci a zdraví. Naopak i méně vhodný pokrm snězený s láskou, v klidu, v družné zábavě mezi přáteli… může v těle zapůsobit ozdravně..

Částečně převzato z knihy MUDr. Kahuda, DrSC: Fundamentální záření hmot, 1980.

4 Minerály, vitamíny, enzymy

Jsme právě v oblasti, kde panuje rekordní objem i veřejně proklamovaných polopravd a komerčních lží.

Tohle je pravda: minerály, vitamíny a enzymy potřebujeme nezbytně ke zdravému životu. Ale. Skoro nikdo nehlásá V JAKÉM STAVU.  

Vyrobit a komerčně využít lze jen anorganické minerálie a samostatné vitamíny. Naprostá většina enzymů nezvládne teploty nad 50 stupňů – proto je jejich průmyslová výroba diskutabilní. Tělo navíc není schopné takto připravené cizorodé nekomplexní látky dobře vstřebat a využít. A hlavně, vždy mají vedle pozitiv také vedlejší škodlivé účinky.

Prodávané anorganické minerály mají v těle nízkou využitelnost a přebytky se usazují v organismu. Nastřádané pak působí zdravotní trable. Chemicky vyrobené vitamíny se špatně vážou na tkáně, protože takto se v přírodě nikdy nevyskytují. Tělo je bez současného přísunu potřebných enzymů neumí využít. Snaží se je naopak poměrně rychle vyloučit – tím dochází ke zbytečné zátěži orgánů, které při předávkování některými vitamíny trpí (mohou dokonce selhat).

Průmyslově vyráběné enzymy představují tak vážné zásahy do rovnováhy organismu, že to může kompletně vyřadit funkčnost některých orgánů.

Tělo pak musíte dotovat syntetickým léčivem, jenže jeho přesné dávkování pro váš konkrétní organismus je naprostý oříšek. Správná dávka závisí třeba na momentálních podmínkách, stavu i činnosti člověka. Proto pak máme stálý nedostatek/přebytek tohoto enzymu. A opět to z dlouhodobého hlediska může znamenat jen selhání dalších funkcí orgánů.

Co tělu posílat dobroty?

Jak to řešit zdravě a bez umělých farmaceutik? Jezte stravu s vysokým podílem tepelně nezpracovaného ovoce a zeleniny.

Kromě množství je zásadní i kvalita a využitelnost. Jsou to komplexní produkty, organické látky, pro tělo parádně vstřebatelné a jejich předávkování je prakticky nemožné. V těle se neusazují a případné přebytky se snadno vyloučí. Jejich velká výhoda je v pomalém uvolňování látek do krevního řečiště – nedochází k prudké jednorázové zátěži některých orgánů.  

Vrstva 41.png
Vrstva 42.png
Vektorový inteligentní objekt8.png
Vektorový inteligentní objekt kopie1).png

Ještě lepší je pití ovocných a zeleninových šťáv, kde je fantastická a rychlá využitelnost prospěšných látek. Šťávy se tráví prakticky okamžitě po vypití a hned uvolňují do krve účinné – díky tomu jsou orgány dobře zásobené vším potřebným.

Jak to dělám já? Pravidelně piju půl hodiny před jídlem 0,5 litru čerstvě vylisované šťávy z ovoce před ovocným jídlem nebo ze zeleniny před zeleninovým jídlem. Pokud jíte vařenou stravu, je rozhodně vhodnější zeleninová šťáva – nezpůsobuje v organismu kvasné procesy. Čerstvé šťávy mají tak vysoký obsah účinných látek, že už když vypijete denně 1 litr čerstvé šťávy, prakticky nemůžete mít deficit minerálů, vitamínů, ani enzymů.

Vidíte? Nemusíte polykat vůbec žádné pilule. Stačí přirozené dobroty z přírody. Zkuste to a postupně odstraníte ze svého těla letité usazeniny a oživíte plnou činnost orgánů. Omládnete.  Regenerace jater vás zbaví trávicích potíží, depresí, vyčistí pleť atd. 

Vrstva 43.png
Vrstva 44.png
Vektorový inteligentní objekt kopie.png

5 Bílé jedy

Ošklivou přezdívku BÍLÉ JEDY jste už určitě slyšeli. Jak si ji tyhle potraviny vysloužily? Podíváme se jednomu po druhém teď pěkně na zoubek. 

O kterých bílých látkách je řeč? Je to hlavně mléko, mouka, cukr a sůl.

Mléko a mléčné produkty

Mléko a veškeré produkty z něj jsou snad nejškodlivější potraviny vůbec. Ale že se v reklamách stále ohánějí doporučením lékařů, jak je mléko plné vápníku a vitamínů zdravé? No…

Jako první argument prostě musím zmínit strašné podmínky, ve kterých dnes „chováme“ skot. Otřesné je krmivo, otřesné je prostředí nebohých krav. Většina tuzemských krav v komerčních chovech nikdy neviděla nebe. Opravdu! A ihned po porodu každé krávě odeberou telátko, aby kráva nadojila dostatek mléka pro lidi. A její tele místo mateřského mléka dostává rovnou umělou stravu... Krávy prý mají hned po člověku nejsilněji vyvinutý mateřský pud a pro krávu je to taková bolest přijít o miminko, že i několik dní žalostně bučí. (Proto v některých kravínech nosí zaměstnanci sluchátka.) Pro krávu je to nepopsatelný stres a stresové hormony putují do mléka, která pak putuje k vám na stůl.

Kráva je úžasné zvíře a v přírodě by se nedotkla umělého krmiva ani kopytem. Kromě nuzné kvality je neuvěřitelné i samotný obsah – kráva je čistokrevný býložravec, ale my z ní děláme masožrouta. Dokonce kanibala, když ji krmíme masokostní moučkou (což jsou vlastně zpracované živočišné zbytky z kafilérií). 
Krávy tak v chovech trpí mnoha chorobami. Nejčastěji mastitidou, hnisavým a velice bolestivým zánětem vemene. Kvůli tomu dostávají krávy antibiotika. Na antibiotika se původci nemoci (hlavně Staphylococcus a Streptococcus) stávají rezistentní a mléko nakažených krav běžně obsahuje až 4 mil. buněk hnisu na litr + velké dávky antibiotik a hormonů. Ano, tohle je v mléce, které si lijete ráno na müsli nebo do kávy… Už jen tahle hrůza podle mého názoru stačí k radikálnímu vyřazení mléka z jídelníčku.

A teď přihodím důvody, proč nekonzumovat ani mléko od naprosto zdravé krávy, která se krmí venku na pastvině.

Kravské mléko obsahuje mnoho škodlivých látek, proto je rozhodně dobré se mu vysloveně vyhýbat. To ale neplatí pro mléčný tuk (máslo), který je naopak pro člověka vhodným tukem! Hlavně čistá forma mléčného tuku (přepuštěné máslo ghí) je pro běžnou denní spotřebu ideální tuk. Dokonce často i pro alergiky.

Ale jinak mléko obsahuje značný podíl bílkoviny (kaseinu). Víte, co by vám prozradili truhláři z časů dřívějších? Že kasein je výborné lepidlo na dřevo. A také silný alergen. Špatným trávením kaseinu může vznikat kazomorfin, opiát zasahující mozek a funkce centrálního nervového systému. Kasein a ostatní mléčné bílkoviny vytváří v našem trávicím traktu hlen – padoucha zanášejícího sliznici střeva. A proto škodí skoro všechny produkty z kravského mléka. Jako sýry, kde nejhorší jsou ty tavené, na jejichž výrobu se používají zdraví škodlivé tavicí soli, chemické přísady atd.

A teď vás asi trochu zasáhnu… Škodlivé jsou i ty tolik opěvované živé jogurty. Nenapadlo vás, jak by mohla být (opravdu) živá kultura zavařená do kelímku, aniž by nevybuchla? 

Vím i o dalších důvodech, proč kravské mléko a mléčné produkty vyřadit z jídelníčku, ale ty hlavní jsem vysvětlil. Pokud máte pocit, že žít bez mléka se prostě nedá, používejte kozí, naprosto čerstvé. Nemá tolik škodlivých vlastností. 


 

Mouka

Nejčastější je dnes pšeničná. Veškeré potraviny vyrobené z ní dokážou spolehlivě zahleňovat trávicí trakt a silně zakyselovat organismus.
Zrno je dokonalá přírodní konzerva, kterou jde na rozdíl od sardinek v plechovce probudit pomocí enzymů k životu. Naklíčené, nebo 12 hodin máčené zrno lze již považovat za celkem přijatelnou, dobře stravitelnou potravinu. Důležité je ale toto probuzení – je nutné k odblokování funkce inhibitorů proteáz, které umožní tělu přijmout lepek (gluten). Obsah zrna se procesem probuzení částečně změní a minimalizuje negativní zdravotní dopady. 

 

rohlík.png

Jenže rozemleté „neprobuzené“ obilí (celozrnná mouka) je pro tělo už značně škodlivá záležitost. A nejškodlivější je mouka bílá, kde jsou obalové části zrna (otruby) oddělené od jádra zrna, hlavního zdroje lepku. 

Co je ten prokletý lepek

Lepek je bílkovina obsažená v obilí. Pekaři ho milují, naše trávicí soustava rozhodně ne. Lepek z pekařských výtvorů vážně narušuje činnost trávicí soustavy (zvlášť jater, pankreatu a střev). Je příčinou mnoha nemocí a ze stravy ho vyřaďte. 

Čím ho nahradit? Jezte bezlepkové obiloviny jako pohanku, jáhly, kukuřici, celozrnnou rýži.

Navíc naprostá většina pekařských výrobků obsahuje jako bonus sůl, cukr, kvasnice a konzervanty. Ty jen umocňují škodlivé vlastnosti lepku a devastují zdraví. Já sám jsem odstraněním obilí ze své stravy zároveň odstranil hodně starých vleklých neduhů.

Vrstva 451.png

Cukr, sladký zabiják

Nejběžněji používaný rafinovaný řepný cukr je hodně škodlivý. Přidávaný do potravin a nápojů ničí naše zdraví. I další cukry –  ať bílé nebo hnědé – jsou ve své čisté formě vždy škodlivé! Není podstatné, z jaké plodiny jsou.
Cukr se dnes přidává téměř do všech potravin. Přitom tělo se s pouhou jednou čajovou lžičkou vyrovnává až tři dny.

Čistý cukr = zdroj krátkodobé nekvalitní energie

Jeho radiovitalita je nulová, je velice silně kyselinotvorný. Je to výborný zdroj potravy pro parazitickou kvasinku Candida albicans, která se v lidském organismu živí cukrem. Za pravidelný přísun nás odměňuje neurotoxiny, které vyvolají krátkodobou euforii. To je ten krátkodobý příjemný pocit, když si dáte sladkost. 

Rafinovaný bílý cukr je ve skutečnosti regulérní nebezpečná droga. Vyvolává silnou (a velmi rychlou) závislost, přehnaně uvolňuje a dilatuje organismus. 
Při naprostém vyloučení rafinovaného cukru nastoupí regulérní abstinenční příznaky. 

Tohle je ale důležité: My žijeme právě z cukrů. Jenže! Není cukr jako cukr. Jednoduchý cukr tělo ničí, ale složitý cukr (škrob) slouží tělu k vytvoření zásoby dlouhotrvající energie. Tenhle druh cukru je vlastně naprosto nezbytný pro náš život. Proto cukry přijímané formou čerstvého ovoce jsou pro tělo prospěšné. Jedno ovocné jídlo denně umí dodá dostatek cukrů celému organismu. 

Žádný další čistý cukr není potřeba. Chápu, odolat touze po sladkém není snadné. Prý to máme dané historicky, protože v pravěku když bylo v přírodě něco sladké, nebylo to jedovaté. A tuto informaci si možná v sobě my lidé neseme dodnes, proto v nás sladká chuť vyvolává tak příjemné pocity. Pokud tedy nemůžete odolat chuti na sladké, používejte čerstvý včelí med. Téměř neškodí a je možné použít ho téměř všude místo cukru. Je zásadotvorný, nevyvolává kvasné procesy, má poměrně vysokou radiovitalitu. 

Sůl nad zlato?

Oblíbená pohádka to sice naučila už několik generací Čechů, ale já zastávám opačný názor.

Tělo anorganickou sůl (prodávanou v obchodech jako NaCl) vůbec nepotřebuje. Potvrzují to některé kmeny amerických indiánů a Eskymáci, kteří sůl nikdy nejedli, přitom byli jako celek dokonale zdraví. Jenže my vlastně ze soli potřebujeme jen chlór. Je nezbytný pro tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Ale škodlivý anorganický sodík přijímáme naprosto zbytečně. Dostatek organického chloru získáme například z čerstvé celerové šťávy.

Běžně užívaná sůl působí v organismu velmi dráždivě. Zabraňuje vylučování odpadů látkové výměny. Způsobuje onemocnění ledvin, které se často projevuje otokem (důsledek nadměrného množství soli v organismu). Chlorid sodný dále brání vylučování močoviny a zhoršuje ekzémy a revma. Pokusy na zvířatech s nadměrným přísun soli v potravě ukázaly játra plná krystalů močoviny – jejich selhání pak způsobilo smrt. 

Sůl zvyšuje krevní tlak a povzbuzuje činnost nadledvinek. Důsledkem je pocit tepla, bdělosti a klamný pocit zdánlivě dobrého zdraví. Sůl přitom způsobuje v podstatě pomalou mumifikaci – např. vysušuje pokožku – poškozuje játra, ledviny sklerotizují.  

Škodlivost soli je v tom, že se v organismu kumuluje. Když jí požijeme nadbytek, tělo sůl zadrží a pak je v krvi příliš velká koncentrace (říká se tomu hyperchloremie). Cítíte se špatně, dokud tělo sůl nevypotí. Důsledkem je deprese. Jak je něco takového možné? Vytratí se stimulace solí a poruší se osmotická rovnováha tělních tekutin. Příjem soli opět nastolí rovnováhu, projeví se stimulační schopnost chloridu sodíku a opět se cítíte normálně. 

Vrstva 462.png

Proto řada lékařů při nadměrném pocení doporučuje zvýšený příjem soli. Přitom tělo se takto chytře zbavilo soli záměrně! A vy mu ji tam pošlete zpátky… Pokud je organismus silný a žlázy s vnitřní sekrecí jsou plně funkční, soli v těle zůstává málo. Ale když je funkčnost narušená, sůl se v těle zadrží a dostaví se následky. Jako první reagují játra, pokožka a ledviny. Zvýší se koncentrace soli v moči, ale vy zatím nic nepozorujete. Cítíte se zdraví. A tak dál pojídáte v potravě nadbytek soli, a to už dochází k poškození orgánů. V moči občas po větší námaze nebo hutném jídle objevíte bílkoviny (tedy pokud byste je hledali). Pokud sůl ze stravy ani v tuto chvíli neškrtnete, přivodíte si těžké poškození ledvin. V moči se objevuje hnis, červené krvinky, bílkoviny a kousky tkání. Ledviny jsou natolik poškozené, že už prostě nedokážou sůl vylučovat. To je stadium, kdy už většinou nepomůže dietní omezení…

Proto se soli preventivně vyhýbejte. Příroda už veškeré potřebné látky nabízí v rostlinách a plodech ovoce. K nadměrnému shromažďování a vylučování soli skrze moč pak vůbec nedochází, není proč.

foto 16 bedýnka.png

„Budoucí lékař nebude léčit lidské tělo pomocí léků, ale spíše bude léčit a předcházet nemocem pomocí stravy.“ Thomas Alva Edison  

6 Kumulace škodlivin v potravním řetězci

Většina lidí se při jídle (a výběru jídla) řídí chutí. Tělo si přece řekne, co je pro nej správné, že. Jenže vybírá chuť. A to není dobrý rádce.
Potravní řetězec a kontaminace životního prostředí nám dnes servírují smrtelné dávky škodlivin.

Rozdělme si je právě dle stupně škodlivosti (přičemž číslo 1 je jako ve škole to nejlepší, tj. jsou to potraviny s nejnižší škodlivostí):

Stupeň škodlivosti 1: 

Do této skupiny asi bohužel nemůžeme zařadit žádnou plodinu vypěstovanou v Evropě. Možná tak borůvky z vyšších nadmořských výšek v Jeseníkách a jinde na horách. Takové potraviny škodí pouze jen při nadměrné konzumaci.

Stupeň škodlivosti 2: 

Veškeré plodiny vypěstované moderními metodami za použití průmyslových hnojiv – obilí, ovoce, zelenina atd. Téměř veškeré biologicky pěstované plodiny, protože chemie zůstává v půdě roky. I tak patří většina biologicky pěstovaných plodin k méně zamořeným. Jejich konzumace už tělu škodí, ale minimálně. Považujme ho za nejmenší možné zlo nebo nejlepší možný kompromis (tedy pokud nejste ochotní přestěhovat se někam do panenské přírody mimo civilizaci).

Stupeň škodlivosti 3: 

Článek potravního řetězce, kdy plodinami ze skupiny 1 a/nebo 2 vykrmíme hospodářská zvířata. V jejich organismech se nakumulují původní škodliviny na mnohanásobek původní hodnoty.  Škodlivost těchto potravin je poměrně vysoká i bez dalších úprav.

Stupeň škodlivosti 4: 

S tím se v Evropě jen tak nepotkáte. Možná formou podezřelé flákoty z pouličního psa v nějaké hororové restauraci, na kterou si zatím zázrakem nedošlápla hygiena. Maso masožravců se kontaminuje kumulací škodlivin ze skupiny 3. Konzumace masa masožravců je tím pádem už mimořádně zdraví škodlivá. 

Stupeň škodlivosti 5: 

Naprostá většina produktů moderního potravinářského průmyslu napumpovaných solí, cukry, konzervanty a neodolatelnými éčky. Plus způsob úpravy jídla jako pečení, smažení, fritování, zavařování pomocí konzervantů a další spolehlivé postupy vedoucí k nejvyššímu stupni nezdravosti, ucpaným cévám atd. Příklad za všechny? Tzv. dietní šunka. V té si pochutnáte na takové porci rychlosolí, konzervantů a koktejlu éček, že játra i zcela zdravého člověka volají zoufale o pomoc. Na potraviny z této skupiny rovnou zapomeňte, nejsou k jídlu. Jejich pravidelná konzumace = jistota, že si v pozdějším věku uženete některou z plejády civilizačních chorob.

Vrstva 411.png
Vrstva 421.png

Co z této stupnice o 5 bodech plyne? Čím nižší číslo, tím je potravina v rámci moderního řetězce pro vaše zdraví lepší. Jezte ty z čísla 1 a 2 a vyhnete se kumulování škodlivin ve svém těle. Vydržíte-li, postupně se spolehlivě všechny nevhodné látky z vašeho organismu odstraní.

„Mnoho jídel způsobuje mnoho chorob.“
Seneca  

7 Příklad správného denního jídelníčku

Tak. Už víte v podstatě vše, abyste mohli rozumně kombinovat potraviny a neřídili se jen chutí. Veškeré potraviny se teď snažte posuzovat optikou její radiovitality, kyselinotvornosti, obsahu vlákniny, vitamínů, minerálů a enzymů. 
Stejně přemýšlejte i nad kombinacemi surovin. Vzpomeňte si na Pejska a Kočičku, jak vařili dort. Naházeli do hrnce jen prima věci, které měli oba rádi. A když jim dort snědl zlý pes odvedle, dostal ukrutné bolení břicha, protože tu děsivou kombinaci jeho žaludek nedokázal zvládnout. 
Nejen v pohádce, i v realitě smíchat několik vysloveně zdravých potravin dohromady může znamenat ve výsledku nevhodně reagující směs, která tělu uškodí. Vyvolá v něm kyselou reakci a rozhodí trávení.

A co množství jídla? 

Rozumné. Podle mé zkušenosti něco mezi 400–600 g na jedno jídlo. Větší objem už znamená pro tělo zátěž. 

A když jste nemocní, zapomeňte na babské rady, že máte hodně jíst, aby se vám vrátila síla. Je to přesně naopak. Podívejte se třeba na psa – velmi dobře ví, že když je marod, potřebuje veškerou energii na zvládnutí nemoci. A neplýtvá ji na trávení potravy! Než se zvrávorá, prostě nežere. Tím přenechá veškerou energii svému tělu na boj s nemocí. Tím ji maximálně zkrátí a je mu jasné, že ztracenou váhu po uzdravení dožene.

Můj jídelníček aneb Jak jí Pan Banán

Aby to nebyla jen samá teorie, teď vám jako příklad uvedu svůj denní jídelníček, podle kterého se stravuji já i celá moje rodina i lidé, kteří poslouchají mé rady. Pozor, u vážných onemocnění musíte jednotlivé potraviny volit cíleně, zaměřit se na obsah účinných látek a maximální léčebný efekt – při požití minimálních objemů. K takovému cílenému postupu ale potřebujete perfekně znát veškeré účinky všech potravin, amatérské pokusy proto nedoporučuji, mohou být vysloveně zdraví škodlivé.


Jedna porce je 400–600 g dle vašeho zdravotního stavu, u nemocných čím méně, tím lépe. Ořechů a olejnatých semen bohatě postačí 0,5–0,75 kg dohromady za celý týden u zdravých lidí, nemocní musí ořechy a olejnatá semena dávkovat velice umírněně.

Nakrájet jablko, banán, pomeranč, kiwi nebo jiné sezónní ovoce. Přidat trochu borůvek, malin, nebo jiných lesních plodů. To je základ zásadotvorného ovocného salátu. Přimíchejte pár dobře omytých rozinek nebo jiného sušeného ovoce a trochu kyselinotvorných potravin s cílem dodat tělu přiměřené množství lehce využitelných tuků, vitamínů, minerálů a enzymů. (Kyselinotvorné potraviny dávkujeme na lžíce nebo kusy a tělu jich stačí troška.) Přimícháme 1–2 polévkové lžíce čerstvě mletého máku nebo sezamu, 1 polévkovou lžíci strouhaného kokosu, 1 ks para ořechu, 10 ks mandlí nebo lískových oříšků nebo vlašských ořechů. (Je nutné je každý den střídat, protože každý druh ořechů obsahuje jiné pro tělo důležité látky.) Pak přidat 1 polévkovou lžíci extra panenského olivového oleje a lehce poprášit skořicí. Promíchat, sníst!  
Tento typ salátů neskladujte. Už po 1. hodině skladování ztrácí mnoho energie a výživových hodnot.

Snídaně

Narozdíl od doporučení dietologů jíst 5–7x denně tvrdím, že bohatě stačí 3 jídla. Naši předci jedli často dokonce 1x denně (večer), kdy jsou trávicí možnosti organismu na maximu. Jídelníček viz výše je dle mého dostatečně bohatý – zvlášť když zařadíte i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy (1 litr denně).
Při přechodu na takový stravovací režim na začátku budete mít asi pocit, že jídla není dost… hlavně ti z vás, kteří si dopřávali opravdu hodně a často. Je to ale jen a pouze zvyk. Vaše tělo naopak potichu jásá, jak registruje nezvykle velkorysý přísun prospěšných látek – nastartuje očistné i regenerační procesy. 
Abyste mu usnadnili maximální regenerace tkání, zkuste počáteční pocity hladu překonat.  Opravdu to nejde, myslíte jen na jídlo? Ve chvílích krize důkladně rozžvýkejte hrst mandlí nebo oříšků a důkladně je zapijte čerstvou ovocnou nebo zeleninovou šťávou. Pocit hladu zmizí a ještě tou malou svačinkou tělu prospějete zásobou dobře využitelných bílkovin, minerálů, vitamínů a enzymů

 

Svačiny

Nastrouhat střední mrkev a kousek celeru. Nakrájet syrovou růžičkovou kapustu, brokolici, brambor, rajčata, cibuli, ledový salát, případně jinou zeleninu + polovinu avokáda. Přidat syrovou hlívu ústřičnou na kousky, dle chuti rozmačkaný česnek (1–3 stroužky). Jako zálivku použijeme maximálně 1 polévkovou lžíci jablečného octa a 1–2 lžíce extra panenského olivového oleje. Dále přidat 1–2 lžíce mletého lněného semínka nebo strouhaného kokosu a 1–2 lžíce naklíčených luštěnin (jako mungo, hrách, čočku). Z koření přidejte kurkumu nebo kari, případně čerstvou majoránka, mátu, bazalku, saturejku nebo pálivé papričky habanero (já osobně je používám téměř do veškerého zeleninového jídla). U nemocných s kořením opatrně, ovšem některá správně aplikovaná koření a bylinky mohou naopak prospívat. Salát promícháme a ihned sníme.
Neskladujte, protože potrava ztrácí energii a výživné látky. Pokud ale jíme v práci, je pořád lepší sníst salát z domova než kyselinotvorné jídlo ze závodní vývařovny s ubohou výživovou hodnotou. (A nad smaženými dobrotami i okoralá zelenina z domova vítězí na celé čáře.)

Oběd

V podstatě shodná s obědem. Abyste měli změnu, můžete mít ovocnou večeři (shodnou se snídaní). Lze jíst více, protože večer má tělo klid na trávení a také si u večeře můžete dopřát rozumný podíl vařené stravy, pokud ji potřebujete. Z obilovin jsou vhodné druhy, které mají minimální obsah lepku (pohanka, jáhly, celozrnná rýže), z luštěnin čočka, hrách a fazole. Jak obiloviny, tak luštěniny je dobré před vařením 6–12 hod namočit. Vařenou stravu rozhodně nedoporučuji konzumovat nemocným. Pokud vás ale nic netrápí, jen nezkrotitelná chuť, dopřejte si podíl 1/3 vařené stravy. 

Poslední jídlo snězte minimálně 4 hod před spaním. Obecně je ideální jíst naposledy kolem 17./18. hodiny. Případný večerní hlad prostě zapijete.

Večeře

Na takto razantní změnu stravování si tělo (i vy) musí zvykat. Má zkušenost a zkušenost lidí z mého okolí ukazuje, že přechodná fáze trvá tak 2-4 týdny. Během těchto týdnů možná zaregistrujete zdánlivě negativní reakce organismu. Neplašte se, téměř vždy jsou to doprovodné příznaky detoxikace organismu. Už během přechodné fáze nepříjemné projevy zmizí, zlepšuje se většina běžných civilizačních chorob. Nečekejte ale zázraky, na zvládnutí některých vážnějších potíží potřebuje tělo několik měsíců až rok.


Ale rozhodně se stav choroby nezhoršuje. Dopřejte proto tělu čas na detoxikaci a regeneraci tkání. 
Teď vás ale možná trochu vyděsím – přestože už se takto stravuji dlouho, nikdy jsem se nezbavil chutí na návykové škodlivé potraviny, které jsem s takovým zápalem pojídal v mládí!  Pokud se tedy chcete navrátit ke zdraví a už u něj zůstat, je zapotřebí vaše velká vůle a sebeuvědomění.

Postavíte zdraví nad chvilková potěšení?

Jednou za (delší) čas krátkodobá zátěž tělu neuškodí, zdravé tělo si s tím poradí, protože jeho funkce jsou plně v provozu. Ale každodenní hřešení a i pouhé „uždibování“ má velice negativní důsledky. Škodliviny se opět hromadí v orgánech a to znamená následný návrat k původním trablům a již zvládnuté nemoci.

Ať jste nemocní nebo zatím zdraví, ale přesto jste dospěli po tomhle textu k poctivému přiznání sobě sama, že ve svém stravování děláte něco hodně špatně, zažíváte nejspíš na těchto řádcích euforické přesvědčení, že odteď už nepozřejte vůbec nic nezdravého. A je to!  

Podobná impulzivní rozhodnutí nemívají dlouhou životnost. Znovu vám upřímně připomínám, že zásadní změna musí nastat nejdřív ve vaší hlavě. 

Přeju vám vytrvalost a abyste k sobě uměli být ve chvílích slabosti tvrdí. 

Buďte zdraví a plní energie!
Pan Banán

Vrstva 71.png
Tvar 2.png

Současnost je prý hotová doba jedová. Ano, mnohé potraviny jsou opravdu jed. Ale jiné jsou lék!

Podrobně jsem tu rozebral, které potraviny byste odteď měli úplně ignorovat. A čerstvá syrová zelenina a ovoce jsou pro naše zdraví hotová božská mana. Tak co, odteď už budete do svého těla posílat pořádné životabudiče?

Pojďte zdravě jíst! Možná to zatím neumíte, možná nemáte čas pravidelně si zdravé jídlo připravovat.

Proto pro vás chystám:

Skutečně zdravé krabičky

Vyberte si TEĎ program stravování, kde budete muset jen jedno: pravidelně si  pochutnat na zdravém, vyváženém a kvalitním jídle plné ovoce a zeleniny. BEZ hledání receptů, počítání sacharidů, nakupování surovin, vaření a uklízení. Vše udělám za vás. Každý den pro vás Pan Banán připraví a přiveze čerstvé zdravé jídlo plné ovoce a zeleniny domů nebo do práce.

skutečně zdravé.png

SKUTEČNĚ
ZDRAVÉ

dovoz až ke dveřím.png

DOVOZ
AŽ KE DVEŘÍM

úspora.png
myslíme na ostatní.png

MYSLÍME
NA OSTATNÍ

ÚSPORA 30-50
HOD. MĚSÍČNĚ

patička.png
Kontakt
  • Instagram

#sledujtebananovyinstagram

insta widget.png

Kontakty

email.png
666 666 666
@panbanan
@panbanan_

Úsvit dobré naděje, z. ú.
se sídlem Nové sady 988/2, Staré Brno, 602 00 Brno
ústav vedený v rejstříku ústavů u KS v Brně, sp. zn. U 369 vedená u Krajského soudu v Brně
IČO: 197 96 609

bottom of page