top of page
hp banner.png
obsah.png

Správný pitný režim lidé
naprosto zanedbávají.

Navíc to, co pijí, jsou zcela nevhodné nápoje –  kyselinotvorné a dehydrující. Voda je základ života i těla. Tvoří ho ze 72 % právě voda, 2/3 z toho jsou v buňkách. Zbývající třetina pokrývá objem cirkulujících tělních tekutin (krve, mízy-lymfy, tkáňového moku). Proto musíte svému tělu po celý den dopřávat správný přísun tekutin pro udržení dostatečné hydratace.

Tvar 29.png
text_šipka.png

Téma správné zdravé hydratace si pracovně rozdělíme do těchto bodů:

1 Obecná informovanost

5 Čaje a maceráty

2 Zdroje skutečně zdravé vody

6 Energie v tekutinách

3 Zelený zázrak pro zdraví

7 Příklad denního pintého režimu

4 Ovocné a zeleninové šťávy

1 Dobrá obecná informovanost

Obecná informovanost v této oblasti je chatrná. Většina lidí přijímá tekutin málo a i to málo jsou z velké části kofeinové nápoje s vysokým obsahem cukrů a močopudnými účinky – organismus silně překyselují. V těle se narušuje acidobazická rovnováha a nastává dehydratace.

A dlouhodobější dehydratace = plejáda zdravotních rizik. Zahuštěním vnitřního prostředí vzniká nebezpečí vzniku oběhových poruch, riziko vzniku močových/žlučových kamenů, močových infekcí, špatné vyměšování, narušení psychických funkcí (podrážděnost, nesoustředěnost, bolesti hlavy). 

Už velmi malý, zhruba 2% pokles množství vody v organismu může vést k vážným mentálním změnám jako ztráta krátkodobé paměti, omezení koncentrace a neschopnost vykonávat jednoduché matematické výpočty.
 

Vektorový inteligentní objekt.png
Vektorový inteligentní objekt-1.png

Čistá voda, základ všeho

Na správnou hydrataci (= zavodnění organismu) je bez debaty ideální čistá voda. Ale pozor, ne každá!

Vedle čistoty a minimální mineralizace musí být lehko vstřebatelná = má menší shluky molekul a u většiny vypité tekutiny by neměla být porušena krystalická mřížka. Správná voda na pití má obsahovat ionty se správným nábojem, důležité je vyvážené pH (= kyselost) vhodné pro tělo a tkáně. 
V rozumné míře doporučuji neslazené ovocné, zelené i tmavé čaje, slabší bylinkové čaje, naředěné ovocné, čerstvě vylisované džusy, balené stolní vody, přírodní minerálky, kohoutkovou vodu. U té doporučuji zkontrolovat její kvalitu, ale obecně máme v ČR velmi slušnou kvalitu vodovodů. Ve větších městech bývá kvalita vysloveně dobrá.

Minerálky doporučuji jen umírněně a pouze z léčebných důvodů, jinak jsou minerální vody na rozdíl od reklamních kampaní výrobců k trvalé konzumaci naprosto nevhodné.

Menší část příjmu tekutin hlavně v letních měsících můžete nahradit zásaditým pivem. Zásaditou reakci mají ale jen nejkvalitnější piva! Třeba Plzeň. Ta je vhodný rehydratační nápoj díky vysokému obsah vody (92 %), iontové vyváženosti, izotonické povaze i nízkým obsahem alkoholu. Tělo přijme vodu, i některé důležité minerální látky, vitamíny, aminokyseliny atd. Ale pro jistotu zdůrazním, že u piva jde o rozumnou a nepravidelnou konzumaci třeba v létě, kdy na výletě vypotíme hodně tekutin. Denní dopřávání piva nedoporučuji. 

Jako čert kříži se vyhýbejte energetickým a kolovým nápojům a slazeným limonádám. Sladká chuť jen zvyšuje pocit žízně a co je hlavní negativum: cukr znamená okamžité zaplavení organismu kyselinami. Totéž platí pro perlivé vody sycené oxidem uhličitým, který dělá zajímavou chuť nápoje, ale ve větším množství narušuje zažívání a zvyšuje kyselost.

Není voda jako voda

Význam vody podceňujeme, přestože tvoří největší část naší tělesné hmotnosti. Voda v našem těle přepravuje živiny, chová se jako rozpouštědlo a ředidlo, proniká do buněk a umožňuje mezibuněčný přenos nutný pro odvádění odpadních látek, pomáhá při trávení, dilatuje orgány a tkáně, přenáší elektrické vzruchy. Účastní se procesu spalování, maže, chladí, tvoří tepelnou banku. 

Průměrná denní ztráta vody dospělého člověka žijícího běžným způsobem je cca 2,4 litrů. Vyloučí se močí, potem, stolicí a při dýchání. Minimálně tenhle objem tedy logicky musíme tělu zase nějak vrátit = vypít nejméně 2,5 litru tekutin. Část vyloučené vody sice přijmeme díky potravě, ale hlavní je to, co doplníme pitím. Naše buňky k udržení zdravého těla potřebují kvalitní vodu, která vytváří takzvané klastry – shluky obsahující všechny její energetické informace. Tyto informace a energie jsou důležitější než všechny ostatní látky ve vodě a zodpovídají za náš zdravotní stav.

2 Zdroje skutečně zdravé vody

Životní prostředí je už natolik kontaminované, že získat v tuzemsku kvalitní nekontaminovanou vodu je prakticky nemožné. A to platí často i pro balenou vodu v obchodech. Kontaminované nejsou snad jen ledovcové a kojenecké vody. 

Voda je z téměř všech současných zdrojů kontaminovaná organickým materiálem, plyny, těžkými ionty, zbytky pesticidů, léků a hormonů, dusičnany, dusitany, chemikáliemi, chlórem a fluórem, olovem a dalšími těžkými kovy, fekálními bakteriemi a dalšími nečistotami, které nejspíš souvisejí s nádorovým bujením a metabolickými dysfunkcemi.

Voda dodávaná do vaší domácnosti má odpovídat normám EU a nepřesahovat tyto hodnoty: objem bakterií 20 000 ks/l, řas 10 000 ks/l, cyanobakterií 100 ks/l, sirných bakterií 100 ks/l. Reálné hodnoty jsou ale často vyšší. K tomu si přidejte desítky let stáří vodovodních řádů (kolem 50 i více let), z nichž se vyplavují kontaminující látky – usazený vodní kámen, částečky zkorodovaného potrubí a různé chemikálie používané při údržbě vodovodních řádů.

Běžný člověk tím pádem nemá moc zdrojů, jak se dostat k OPRAVDU kvalitní zdravé vodě. Protože existují prakticky jen dva původní zdroje: voda z ledovců (pro každodenní pití příliš drahá a nedostupná), přírodní vody z hlubokých vrtů. Taková voda je čistá, okysličená, ionizovaná, zásaditá, s menšími shluky molekul a krystalickou mřížkou ledu. 

Ano, souhlasím, pro běžný život taková voda není k ruce. Nabízím vám proto způsob, jak si správnou vodu pro své tělo zajistit z vlastních zdrojů:

Destilace vody

Pro běžného člověka dostupná a zároveň i z dlouhodobého hlediska mnohem levnější možnost jak si zajistit trvale zdravou vodu? Pořiďte si kvalitní destilační přístroj a vodu si prostě vyrábějte.

Počáteční investice není malá. Také se to potřebujete naučit. Ale ve výsledku se vám vlastní destilace vody rozhodně vyplatí. Mimo samotné čištění vody destilací ale musíte ve vodě obnovit poničenou krystalickou mřížku ledu. Je nezbytná pro správnou funkci těla. Tím dostanete vodu takové kvality, jakou měli naši prapředci od matky přírody, proto jen na takové vodě správně fungujeme. 

Voda těchto kvalit vzniká vysoko v atmosféře srážením vodní páry do krupiček ledu. Malé krystalky se opakovaným klesáním a stoupáním vlivem rozdílu teplot ve vzestupných proudech postupně nabalují a namrzají na ně další vrstvy. Krystaly jsou nakonec tak těžké, že je vzestupný proud neudrží, a tak začnou padat k zemi. Při padání teplejším vzduchem opět roztají a na zem dopadnou ve formě vody. Ta se vsákne do půdy a dostává se do spodních vod – zdroje přírodních pramenů a pramenů ve studních. 

Začátek výše uvedeného procesu je stále stejný, ale bohužel při průletu vzduchem a dopadu na zem už (minimálně u našinců uprostřed Evropy) čistota procesu není možná. Jak to? Průmyslová výroba, chemie, zemědělství atd., to jsou hlavní viníci. 

Tím pádem si čistý přírodní proces můžete nasimulovat jen doma, kde máte celý proces pod kontrolou. Pomůžou vám destilační přístroje. Je jich mnoho typů, výběr je na vás

Tvar 31.png
Tvar 32.png

Destilací (i nekvalitní) vody, kterou poté zmrazíme a rozmrazíme, získáme vodu, jaká byla dřív běžně v přírodě. Když v zimě mrzne, stačí dát destilovanou vodu na balkon, v létě si musíte pomoct mrazničkou. 

Zmrzlou vodu přemístěte do pokojové teploty, nechejte částečně pomalu roztát, pijte, dokud ještě plave v láhvi led. Samozřejmě můžete vodu nechat roztávat v ledničce a tam ji rovnou i skladovat pro průběžné popíjení (v lednici míváme nastavenou teplotu tak 5-7 stupňů, což je teplota pramenité vody v přírodě nebo ve studni). A přesně na takovou vodu je naše tělo geneticky připravené. Takto upravená voda obsahuje životně důležitou krystalickou mřížku, pomáhá udržet tělo zdravé. Ledová struktura vody v kontaktu s biologickými molekulami je pravděpodobně základem života. Jen přítomnost takových struktur v organismu umožní, aby nezbytné reakce probíhaly (jako distribuce energie po těle). 

Živé molekuly našeho těla jsou uložené v naprosto shodné krystalické mřížce, jakou má výše popsaná voda. Jsou to molekuly bílkovin, koloidů a nukleonových kyselin. Porušením krystalické mřížky dojde k nestabilitě a usazování koloidních látek v těle, protože molekuly už dál nejsou schopné zadržet potřebnou vodu. Látky se v těle začínají usazovat. Nedostatek strukturalizované vody ve tkáních vede následně ke vzniku nemocí. A naopak když tělu zajistíte dostatek strukturalizované vody, dokáže některé nemoci vyléčit.

Voda s obsahem krystalické mřížky působí jako biostimulátor. Dokáže dát do ideálního stavu váhu – nejenže obézní lidé hubnou, ale také příliš hubení zdravě přiberou a váhu si udrží. Léčí většinu srdečních neduhů a rozpouští cévní trombózy, zlepšuje krevní oběh, křečové žíly. Dokonce dokáže zásadně zlepšit stav aterosklerózy. Večerní popíjení rozmrzlé vody = ve spánku zajistí vnitrobuněčnou očistu buněk, čistí játra, krev a ledviny.

Tvar 33.png

Jaké množství vody pít?

Vodu s ledem pijeme půl až 1 hodinu před jídlem. Ráno méně, dopoledne 2-3 deci, večer víc. Pro dokonalou noční regeneraci organismu cca hodinu před spaním klidně i l litr. 

Na pití ledové vody si většina lidí musí na začátku zvykat. Ale po krátké době vám to bude připadat úplně normální. (Naopak se vyhýbejte pití horkého slazeného čaje. Zpomaluje trávení a vyvolává v těle kvasné procesy.)

Takto připravená voda očišťuje buňky, posiluje a doslova omlazuje. Pijte jí proto libovolné množství. Spíš čím víc, tím líp. V době narození obsahuje naše tělo až 80 % vody. Tu ale postupně vyměňujeme za soli, minerály a další nepořádek, až je v těle ve chvíli smrti vody už jen tak 59 %. Tělo takovou zátěž prostě nezvládne.

Dnešní čtyřicátníci mají v těle běžně kolem 10 kilo nánosů soli! Je nezbytné vyčistit tělo doslova na úrovni buněk. 

Vymizení minerálů

Nechcete zatím destilační přístroj pořizovat? Mám pro vás ještě jeden – ale rozhodně ne tak dokonalý – postup pro domácí výrobu: Pitnou vodu nalijete do PET láhve a dáte ji do mrazáku. Během zamrzání vody ji občas zkontrolujte, aby nezmrzla úplně. Záleží na velikosti láhve. Cca po 2 hodinách vylejte asi čtvrtinu ještě nezmrzlé vody. V této části nezmrzlé vody jsou vytlačeny právě ty solné příměsi a balast, který je ve vodě nežádoucí. Led nechte roztát a pijte stejně jako vodu z destilačního přístroje viz výše. (Kal, který asi vidíte na dně, je část solí, která zbyde po roztátí ledu.)

foto 5 vymrazení.png

Reverzní osmóza

Tak, popsal jsem vám výrobu vody podobně, jako to dělá příroda. Když bychom to zjednodušili, pak mezičlánkem mezi znečištěnou a destilovanou vodou je pára. Tato metoda aplikovaná doma  má dvě nedokonalosti – ztrácí strukturální mřížku a je energeticky náročná. 

Proto je čas popsat vám dokonalejší metodu, která opět kopíruje přírodu: selektivní přenos tekutin probíhající v buňkách všech živých tvorů. 
Buňky těla žijí na základě osmózy a tento fyzikální jev používají buňky v procesu výživy. Pomocí osmózy se zásobují minerály i solemi a obráceným směrem vypuzují ven nepoužité odpadní látky. Tento proces převedený do umělých technických podmínek potřebuje jako energii jen tlak běžně používaný ve vodovodním potrubí a výsledný produkt nemá odstraněnu strukturální mřížku ledu. Tato struktura je zcela zásadní pro správnou schopnost vstřebávání tekutin do tkání.

Už v 50. letech 20. století začali s biologickým čištěním vod ve španělské Barceloně. Pro první pokusy zkusili močový měchýř prasete. Mezitím vědci pro vesmírné programy vyvinuli kosmickou technologii – reverzní osmózu. Filtrace reverzní osmózou umožňuje vyrábět pitnou vodu naprosto z jakkoli moc kontaminované tekutiny.

Jev osmózu objevil laureát Nobelovy ceny Jacobus Henricus van Hoff. Spočívá v přitahování tekutin některými minerály, čímž překoná kapalina atmosférický tlak a dochází k průchodu částic kapaliny polopropustnou membránou. Právě pomocí tohoto jevu buňky v našem těle vstřebávají minerály a živiny i vypuzují nepoužitý odpad. Reverzní osmóza je jen otočení procesu – čistá voda prochází membránou; a soli i další znečištění zůstanou na vstupní straně membrány reverzní osmózy, odkud průplachem vody odchází do odpadu.

Reverzní osmóza je nejdokonalejší běžně použitelná technologie na úpravu vody. Umožní vám odstranit téměř všechny škodliviny (90-98 % minerálních solí, dusičnanů, chloridů, fluoridů, síranů, těžkých kovů jako olovo, rtuť, kadmium, chrom, barium, arzen, azbest, selen, bakterie

Vodu filtrují malé domácí stanice, které mají více stupňů. Proces startuje mechanickým filtrem na odstranění nečistot, dalším krokem je aktivní uhlí na odstranění chloru, těžkých kovů, dusičnanů a amoniaku, pokračuje hlavní čištění a demineralizace reverzní osmózou (odstraní rozpuštěné soli) a výsledkem je dokonale čistá voda v kvalitě jako dešťovka někde v horách.

Ten, kdo potřebuje pro klid v duši dodržovat oficiální úřední postupy, může obohatit tuto vodu o látky pro zdraví údajně nezbytně nutné: vápník, hořčík. A následně vodu v zásobníku dezinfikovat UV lampou. Já osobně to mám za zbytečnost, ale pro úplnost informací to uvádím a nechávám to na vašem osobním uvážení. Filtrační stanici vám může instalatér umístit nenápadně pod dřez a vodu vést normálně vodovodním kohoutkem. (Jen se smiřte s tím, že voda teče hodně pomalu, jen čůrkem.)

Pouze filtry tohoto typu navíc dokážou odstranit z vody estrogen. Tento ženský hormon se v enormním množství dostává do vody z ženské antikoncepce. Vodárenské technologie si s tím neumí zatím poradit. Estrogen ve vodě má vliv na snižování plodnosti dnešních mužů a způsobuje i některé druhy rakoviny

Tvar 34.png
text_šipka1.png
grafika osmoza.png
Tvar 36.png

3 Zelený zázrak pro zdraví

Zeleným zázrakem nazývám mechanicky oddělenou vymacerovanou část chlorofylové živé podstaty všech rostlin. Nápoj je zázračným koktejlem zdraví, který dokáže ovlivňovat širokou škálu zdravotních komplikací. Nápoje na podobné bázi vám prodají i v obchodech zdravé výživy. Jde o mladý ječmen a chlorellu (jen jsou v obchodech zbytečně drahé a nemají účinnost nápoje vlastní výroby).

Zázračný zelený nápoj je ve vodě rozmixovaná směs čerstvých bylin. Využívá jednak léčivých vlastností jednotlivých rostlin, jednak zeleného listového barviva – chlorofylu. Ten pomáhá při krvetvorbě. Má podobnou chemickou strukturu jako hemoglobin, naše krevní barvivo.

Rostliny díky chlorofylu žijí, my lidé dýcháme. Po požití chlorofylu se zlepšuje krevní obraz, urychluje hojení ran, popálenin, brání zánětům, infekcím. Chlorofyl má také silné dezinfekční účinky. Zlepšuje přenos kyslíku, čímž zvyšuje výkon orgánů a brání vzniku infekcí.

V zeleném barvivu se koncentruje sluneční světlo a energie – uklidňuje, harmonizuje a léčí tak i duši. 
Obsahuje navíc tryptofan, z něhož se tvoří serotonin (hormon štěstí). Večer tělo mění serotonin na melatonin, díky kterému dobře usínáme. 

Zelená je barva srdeční čakry (= centra naší energie) a zelené potraviny tuto čakru posilují. Zázračný zelený nápoj obsahuje velké množství enzymů, vitamínů, minerálních látek, stopových prvků, bioflavonoidů, polyfenolů, antioxidantů. Čistí organismus, zvyšuje obranyschopnost. Proto je vhodný pro očistné kúry a posílení organismu. 

Jak se zelený zázrak připravuje

Prakticky z JAKÉKOLI zelené natě, musí ale pocházet z čisté lokality (tj. ne u silnice nebo polí atp.). Hlavní podíl by měl tvořit jetel luční nebo vojtěška lucerka. Pro chuť můžete přidat kopřivu dvoudomou, list smetanky lékařské nebo řebříčku obecného atp. 

Opereme je pod tekoucí vodou. Část bylin dáme do mixéru, zalijeme 0,5 až 1 litrem strukturalizované vody a za chodu mixéru po troškách přidáváme další byliny. Mixujeme asi 5 minut, nalijeme do PET lahve, v ní alespoň hodinu louhujeme v ledničce, několikrát protřepeme, pak scedíme přes plátno a nápoj je připravený! 

Nesladit, nepřidávat med nebo citron. Potřebujete-li zbytek uchovat, pak zásadně ve tmě v uzavřené lahvi v ledničce (maximálně do druhého dne). Osobně doporučuji spotřebovat co nejdřív, protože kvalita rychle klesá. Nápoj musí mít jasně zelenou barvu svěží trávy a pokud se barva oxidací změní na olivovou, nepijte ho a využijte na něco jiného. Třeba na omývání vnějších neduhů nebo do koupele. 

Byliny můžeme sbírat většinou až do konce listopadu. Chuť zeleného nápoje upravujte různým poměrem bylin. Jetel a kostival je sladký, kopřiva a kontryhel neutrální, řebříček hořkokyselý, pampeliška hořká, šťovík kyselý. Stále nechutná? Přilijte čerstvě vylisovanou ananasovou šťávu.

Tvar 37.png

4 Ovocné a zeleninové šťávy

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy jsou skvělé z mnoha důvodů. Šťávu z ovocných plodů a zeleniny používáme pro léčivé účinky už od 19. století. Tělo se pomocí šťáv výborně pročišťuje a upravuje se acidobazická rovnováha organismu.

Já k této proceduře používám zásadně čerstvě vymačkané odšťavněné ovoce a zeleninu. Šťáva obsahuje vodu, enzymy, minerály, vitamíny, jednoduché cukry a chlorofyl. Tělo pak může hned po vypití vstřebávat živiny. Proto jsou šťávy tak účinné i u lidí se silně zanesenými střevy, kde je to mnohdy jediný možný způsob přijímání správné výživy. (Z pevné stravy by jejich trávicí ústrojí nezvládlo dostat potřebné látky.) Nejznámějším propagátorem jejich konzumace byl Dr. Norman W. Walker (1886 – 1985), autor knih o zdravém způsobu života, který se díky dodržování svých zásad dožil 99 let.

Dr. Walker byl jedním z nejvýznamnějších lékařů zabývajících se zdravím a výzkumem výživy v USA. Jeho knihy byly vzorem mnohým lékařům i vědcům. Přes 70 let se snažil svými výzkumy ukázat jak žít zdravěji, a tím pádem déle. Sám byl dokonalým příkladem, jak lze dosáhnout kvetoucího zdraví správným myšlením, správnou výživou a péčí o tělo. Tisíce lidí se vyléčilo díky metodě pomocí čerstvých zeleninových šťáv i z nevyléčitelných nemocí. Proto byl známý jako The Juiceman.

Kdy je vypití šťávy nejpřínosnější?

Ráno na lačno. Výrazné léčivé účinky vás odmění už při vypití půl litru denně. Víc než litr (bez postupného navykání) by nejspíš působil zažívací potíže. Ale jak tělo navyknete, klidně vypijte víc, ale znáte to, nic se nemá přehánět. A to se týká i vašeho očekávání – den ze dne všechny choroby světa šťávami nevyléčíte.   

V čerstvém džusu přijímáme ovoce a zeleninu v koncentrované podobě. Vypitím i jen malé sklenky vlastně přijmete naráz třeba pět velkých rajčat nebo jablek. Zpočátku proto bohatě stačí denně 2 sklenice o 2-3 dcl ráno a odpoledne/večer. Po několika týdnech zvyšte denní dávku i na 5 sklenic. Nejdřív řeďte v poměru 2 díly šťávy na díl vody, později 3:1. (Současně je třeba dodat tělu i adekvátní objem vlákniny pro správnou funkci tlustého střeva.)

Jen pozor, šťáva rychle oxiduje a bezprostředně po přípravě ji vypijte. 30 minut od přípravy se snižuje enzymatická aktivita o polovinu! Takže žádné skladování, prostě vylisovat a vypít.

Čerstvé šťávy z ovoce mají vysoký obsah vitamínů, minerálů, živých enzymů a dalších biologicky významných látek. Pití čerstvě vylisovaných šťáv čistí a detoxikuje organismus, podporuje trávení, snižuje nadváhu, odstraňuje únavu, dodává energii. 

fruit-juice-5388892.png

Tak co si odšťavníte vy?

Odšťavnit se dá v podstatě cokoli. Při léčbě chorob se účinnost šťáv zvyšuje sestavováním do vhodných směsí. Důležité je nemíchat náhodné varianty podle chuti, ale respektovat obsah účinných látek v jednotlivých plodech. A zásadně nemíchejte ovoce se zeleninou! Kromě povoleného mixu mrkve s jablkem. 

Přehled vlastností a léčebných účinků některých šťáv

ANANASOVÁ

ANANASOVÁ

Bohatá na draslík, vápník a sodík. Má vynikající čisticí schopnosti, působí močopudně. Zlepšuje prokrvování, snižuje krevní tlak, rozpouští usazeniny v cévách, působí protizánětlivě, uvolňuje svalové napětí a lokální svalové křeče. Podporuje metabolismus bílkovin, odvodňuje, odbourává otoky, pomáhá při střevních poruchách a průjmech, pomáhá redukovat (nad)váhu. Obsahuje biotin a vitamínu B12, všechny E vitamíny, vitamín C, 16 minerálních látek a stopových prvků. Má mimořádně vysoký obsah bromelainu, enzymu, který štěpí bílkoviny (bromelain ničí ve střevech cizopasníky a proniká kůží. Ananasová šťáva zesvětlí 

Tvar 3921.png

JABLEČNÁ

Pomáhá při zácpě, povzbuzuje činnost střev (pokud se pije ráno nalačno). Pomáhá při zánětech a horečce. Snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a krevních tuků, posilují imunitní systém, srdce a krevní oběh, stabilizují hladinu cukru v krvi a posilují cévy (především slabé žíly). Má velmi pozitivní vliv na metabolismus (látkovou výměnu) a čistí střeva. Jablka jsou mimořádně bohatá na draslík, který je nezbytný pro hospodaření s vodou, pro přenos nervových podnětů, funkci ledvin a činnosti svalů. Jsou bohatá na hořčík, železo, křemík, karoteny, obsahují nenasycené mastné kyseliny, mají vysoký obsah draslíku i vitamínů a stopových prvků. Téměř neobsahují bílkoviny, mají málo sacharidů, obsahují mnoho vody a malé množství mastných kyselin ve slupce. Při růstu plodů se tvoří mnoho vitamínu C a bioflavonoidů. Obsahují až 30 % pektinu (vlákniny, která snižuje hladinu cholesterolu a váže na sebe toxické látky jako olovo nebo rtuť).

Tvar 3920.png

POMERANČOVÁ

Bohatá na draslík, vápník, hořčík a vysoký obsah vitamínů A, B, C. (1 pomeranč o váze 180 g obsahuje přibližně 70 mg. vitamínu C, což odpovídá celodenní dávce u průměrného člověka.) Obsahuje vitamíny skupiny B jako biotin (B7 pro kůži a vlasy), mnoho kyseliny pantothenové (pro buněčnou energii, barevnou stálost vlasů), kyselinu listovou, vápník, mnoho hořčíku (pro srdce a činnost svalů), patří k nejlepším zdrojům selenu (antioxidant k odbourávání volných radikálů). Pomáhá při překyselení organismu. Nej šťáva při očistné kúře. I jediný pomeranč může mít velmi stimulující a energetizující účinek pro organismus, dužina obsahuje množství bioflavonoidů. Pomeranče uvádějí do chodu látkovou přeměnu v buňkách a dodávají životní energii, aktivují všechny tělesné žlázy, posilují libido a potenci, posilují imunitní systém a krvetvorbu, zlepšují vzhled vlasů a posilují vazivové tkáně, zastavují krvácení dásní, působí proti krvácení z nosu, podporují redukční diety. Podporují vitalitu, duševní svěžest a štíhlost, aktivuje žlázy. Chrání proti chřipce. 

Tvar 3919.png

BANÁNOVÁ

Banány jsou lehce stravitelné, jsou vhodné pro výživu dětí i lidí v rekonvalescenci. Jsou bohaté na sacharidy (cukry), a proto zdravě zasytí. Jsou mimořádně bohaté na vitamíny A, C a vitamíny skupiny B. Působí preventivně proti vysokému krevnímu tlaku, odstraňují otoky a pomáhají snižovat tělesnou hmotnost, zbavují organismus toxických látek, léčí zanícené žaludeční sliznice, snižují hladinu cholesterolu, posilují imunitní systém, pomáhají při poruchách spánku, uklidňují nervy. Obsahují sodík a draslík důležité pro transport živin do všech buněk. 

Tvar 3918.png

GREPFRUITOVÁ

Nejhodnotnější ovocná šťáva při odstraňování nebo rozpouštění anorganického vápníku (např. při artritidě). Obsahuje draslík, vitamín C. Dužina je bohatá na bioflavonoidy (až 20násobně zvyšují účinnost vitamínu C), velké množství kyseliny listové (vitamín skupiny B nezbytný pro růst buněk), proto je ideální pro děti v děti v období růstu. Hořký glykosid naringin podporuje trávení, enzymy povzbuzují látkovou výměnu, pomáhají při žilních onemocněních, křečových žílách, hemoroidech, posilují imunitní systém, podporují produkci hormonů, preventivně působí proti infekcím a nachlazení. Čistí střeva a stabilizují střevní flóru, aktivují látkovou přeměnu v buňkách a růst buněk, pomáhají k redukci nadváhy. Jako pomerančová šťáva má i grepová silné alkalické účinky (čistí krev od jedovatých kyselých látek).

Tvar 3917.png

JAHODOVÁ

Jahody obsahují až 90 % vody, ideální ovoce pro očistnou kúru. Dodávají životní sílu a energii. Žádné jiné tuzemské ovoce není tak bohaté na mangan (stopový prvek zasahující do celkového metabolismu, posiluje kosti a krev, vyživuje nervy a mozek, podporuje libido, zásobuje pigmenty vlasy a kůži, povzbuzuje činnost hormonů). Koncem zrání jahody získávají antokyany, červené barvivo bohaté na karoten, působí protizánětlivě a antibakteriálně. Vážou jedovaté těžké kovy ve střevech, pomáhají proti trávicím obtížím, jsou bohaté na kyselinu listovou (důležitá pro krvetvorbu, růst buněk), vitamín C a draslík (odvodňuje, snižuje krevní tlak), zbavují střeva jedovatých látek, posilují imunitní systém a látkovou přeměnu. Působí krvetvorně a podporují růst buněk, odvodňují a snižují krevní tlak, posilují kosti, vlasy a kůži.

Tvar 3916.png

BORŮVKOVÁ

Zvlášť bohaté na karoten. Obsahuje tanin tříslovinu, která působí proti zánětům a hojí sliznice. Antokyan spolu s železem a vitamínem C příznivě ovlivňuje krvetvorbu, regeneruje zrak. Látky z borůvek se rychle vstřebávají, omlazují a dávají životní energii, jsou lékem proti stresu (účinné biolátky borůvek uklidňují nervy). Pomáhají při průjmech a jiných střevních potížích, snižují hladinu cholesterolu a tuku v krvi, působí preventivně proti infekcím a posilují imunitní systém, chrání tělesné buňky proti volným radikálům.

Tvar 3915.png

MRKVOVÁ

Obsahuje rekordní obsah betakarotenu – provitamínu vitamínu A, přispívá k normalizaci všech tělesných funkcí. Bohatě obsahuje vitamíny B, C, D, E a K, selen (stopový prvek odvádějící z těla volné radikály), éterické oleje, vlákninu, mnoho glukózy, lecitin, draslík, vápník, hořčík, železo, měď, fosfor, jód a kobalt.
Napomáhá trávení, působí proti hemoroidům, je prostředkem proti tvorbě vředů a otoků, zvyšuje odolnost proti infekcím. Pomáhá zubům a kostem zůstat v kondici. Zabraňuje onemocnění očí, zlepšuje vidění (pomáhá při šerosleposti, světloplachosti, únavě očí). Brání zánětu dýchacích orgánů. Chrání nervový systém, je vitalizujícím prostředkem při neplodnosti. Čistí játra. Chrání proti volným radikálům, posiluje sliznice, aktivuje látkovou přeměnu v buňkách, zastavuje proces stárnutí, podporuje růst vlasů, nehtů, pečuje o hezkou pleť, posiluje tělesnou imunitu, srdce a krevní oběh.

Tvar 3914.png

ZELNÁ

Pomáhá léčit dvanácterníkové vředy, čistí organismus, pomáhá snižovat váhu. Nevýhodou je plynatost, ale zase se jejím pitím rychle zbavíte otylosti. Čistí zažívací trakt, obsahuje vitamin C, chlor, jod, síru. Pomáhá při zácpě, působí skvěle na pleť.

Tvar 3913.png

ČERVENÁ ŘEPA

Hodnotná pro tvorbu červených krvinek, celkově posiluje organismus, čistí krev a játra, ledviny a žlučník, povzbuzuje činnost lymfatického systému. Ženy během klimakteria mají s touto šťávou lepší a trvalejší výsledky než s umělými hormony. Nedoporučuji pít najednou víc než 2 deci, její silně čistící účinek může způsobit točení hlavy, pocit nevolnosti. (Většinou se užívá ve směsi s mrkvovou šťávou.)

Tvar 3912.png

OKURKA

Silně zásadotvorná a velmi močopudná, podporuje růst vlasů, čistí pleť. Směs okurkové a karotkové šťávy má vynikající vliv na revmatické potíže. Stabilizuje krevní tlak na normálních hodnotách. Pomáhá při zánětech dásní.

Tvar 3911.png

BRAMBOROVÁ

Čistí pleť a je spolu s mrkvovou a celerovou šťávou užitečná při žaludečních, nervových, svalových potížích (například u ischiasu nebo dny).

Tvar 3910.png

MERUŇKOVÁ

Obsahuje železo a křemík. Pomáhá při chudokrevnosti.

Tvar 399.png

BOBULOVINOVÁ (ostružiny, maliny, angrešt)

Čistící účinky, obsahuje hodnotný přírodní cukr, který pomáhá při detoxikaci.

Tvar 398.png

HRUŠKOVÁ

Má silně močopudný účinek a je cenným pomocníkem při detoxikaci.

Tvar 397.png

RYBÍZOVÁ

Hodnotná pro ledviny a proti zánětlivým pochodům v těle. Zmírňuje zahlenění zažívacího ústrojí.

Tvar 396.png

TŘEŠŇOVÁ

Bohatá na přírodní cukr a minerály. Obsahuje hořčík, železo, křemík. Je cenná pro čištění krve, účinkuje jako čisticí prostředek jater a ledvin.

Tvar 395.png

MELOUNOVÁ

Vhodná při poruchách ledvin, mimořádně zásadotvorná.

Tvar 394.png

BROSKVOVÁ

Obsahuje draslík, vápník a sodík. Má projímavé a močopudné účinky, pomáhá čistit tělo při ledvinových problémech a potížích s močovým měchýřem.

Tvar 393.png

ŠVESTKOVÁ

Má silně projímavý účinek, proto pijte jen malá množství.

Tvar 392.png

HROZNOVÁ

Jeden z nej prostředků k vyloučení kyseliny močové z organismu! Povzbuzuje vylučování trávicích šťáv.

Tvar 391.png

DRASLÍKOVÁ SMĚS

Je to směs šťávy z mrkve, celeru, petržele a špenátu, které jsou bohaté na draslík a obsahují prakticky všechny minerály a soli, které tělo potřebuje. Ta nejdokonalejší potravina a pomáhá nemocným, kteří už nejsou schopni přijímat pevnou stravu. (Není to bohužel chuťový bestseller.)

Tvar 39.png
Tvar 40.png
Vektorový inteligentní objekt1.png

5 Čaje a maceráty

Čaje. Kapitola sama pro sebe. Oblíbené celosvětově. Tekutiny, kterými obrovské množství lidí zásobuje tělo s důvěrou, že jde o nápoje velice prospěšné. Opak je pravdou! A já vám teď zkusím co nejstručněji vysvětlit, proč je trvalé pití čajů nevhodné, a dokonce zdraví škodlivé. A je úplně jedno, zda máte rádi černé, zelené ovocné nebo bylinkové...

Voda na čaj = naprostý opak zdravé strukturalizované vody získané z roztátého ledu. Převařená voda zbavená krystalické mřížky a radiovitality, nám (ve formě čaje) odebírá energii. A ještě tím, že po něm máme příjemný pocit zahřátí, vytváří klamný dojem, že nám energii dodává. Pití horké vody tělo doslova šokuje. Uvědomte si, že čaj je pro tělo nepřirozená látka, na kterou není geneticky připravené. Pitím čaje z běžné převařené vody přijímáme do těla množství anorganických minerálů, které se v něm usazují. Zanáší tkáně a orgány solnými úsadami, a to ve výsledku vyústí v nějakou chorobu. Většina čajů také vyvolává závislost, jsou to svým způsobem drogy. Slazené čaje navíc vyvolávají kvasné procesy v trávicím traktu a okamžité překyselení organismu.

Černé a zelené čaje

Obsahují tein a ten vypuzuje z těla vápník. To může vyústit až v řídnutí kostí a způsobit osteoporózu. Tein zabraňuje vstřebávání železa do těla. Přitom železo je doslova životně důležité k tvorbě červených krvinek. Tein také zvyšuje produkci žaludečních šťáv, což podporuje trávení a to je pozitivní. Jenže při popíjení na prázdný žaludek je to negativní – může docházet k narušování sliznice žaludku. Proto čaj určitě není nic pro lidi s žaludečními vředy. 

Ostatní negativní reakce po požití čaje? Zvýšený tep a tlak. Tato negativa převyšují pozitivní účinky jako obsah antioxydantů, které brání srdečnímu kolapsu.

Ovocné čaje

Ty běžně prodávané jsou často téměř čistý produkt chemického průmyslu. Nemálo z nich s ovocem nemá kromě názvu vůbec nic společného. Je to jen koktejl ochucovadel, barviv a dalších éček, které škodí zdraví. Některé dokonce intenzivně rozpouštějí zubní sklovinu (na vině jsou chemické příchutě).
Pokud nepřekonáte (zlo)zvyk a ovocný čaj prostě potřebujete k životu, připravujte si ho aspoň sami z domácích surovin. Tím škodlivé účinky snížíte na nezbytné minimum a úplně se vyhnete chemickým přísadám.

Bylinkové čaje

Průmyslově vyráběné pytlíkové čaje nedoporučuji pít vůbec. Hlavně pro často takřka archivní stáří a mizivý obsah účinných látek. Naši předkové pili bylinné čaje vždy čerstvé a nespotřebované zbytky používali maximálně do koupele.
 
Obsah účinných látek v bylinách s postupujícím časem samozřejmě klesá. Některé staré byliny mohou být dokonce škodlivé.

Něco jiného je čaj z čerstvých, vlastnoručně nasbíraných, správně usušených a správně skladovaných bylinek. Ten rozhodně škodlivý není a při správné aplikaci může být velmi prospěšný. Ale. Trvalé bezdůvodné pití bylinných čajů také není vhodné (ani když je střídáte, jak radí pseudoodborníci). Bylinkový čaj vždy nějak ovlivňuje činnost orgánů a zbytečné popíjení vytvoří stav, kdy v případě potřebné léčby vám bylinkový čaj prostě nezabere. A právě proto je doporučuji pít pouze, když se potřebujete vyléčit z nějakého neduhu.

Maceráty

Pojem relativně málo známý. Tajemství macerátů je v pomalém vyluhování účinných a aromatických látek s cílem zachovat maximum účinnosti – která se ale přelitím vařící vodou (spařením) vytrácí. Ovoce nebo byliny proto po zalití studenou až mírně teplou (nejlépe destilovanou) vodou necháme stát při pokojové teplotě 8-10 hod..

Macerací (zvlášť v destilované vodě) můžete připravit většinu čajů s výbornými účinky i vůní. Ovocných i bylinkových. Výhodou je možnost zachovat strukturální krystalickou mřížku v použité destilované vodě – pokud ji tedy ohřejeme maximálně jen na 50 stupňů a zachováte enzymy ve výluhu. Také minerály, které destilovaná voda nasaje z ovoce nebo bylin, jsou organické, tělo je využije ke stavbě tkání. Případný přebytek organických minerálů tělo bez problémů vyloučí a k žádné sedimentaci ve tkáních a orgánech nedochází. 

Nevýhoda macerátů je v jejich dlouhé přípravě. Většinou je to pár hodin. Nešetřete ale na sobě a zkuste si macerovaný nápoj připravit. Třeba z toho bude životní láska. Ovocné maceráty jsou vhodné k pravidelnému pití a nemají žádné škodlivé účinky.
Bylinné maceráty ale opět nepijte samoúčelně, ale jen s léčebným cílem. 

7 Příklad denního pitného režimu

Tak, o důležitosti hydratace organismu jsem vám řekl vše podstatné. Dozvěděli jste se, co pít a co nepít. Ještě zbývá si říct, KDY a JAK pít.
Dospělý člověk vyloučí během dne močí, stolicí a potem za normálních okolností 2–2,5 litru vody. To je naprosto minimální množství, které musíte tělu zpátky dodat, aby tělo mohlo pěkně pracovat a netrpělo dehydratací. 

Osobně vám doporučuji pít ještě mnohem víc a pod 3 litry denně až na výjimky neklesat. V létě příjem tekutin ideálně ještě zvyšte. A rozhodně je lepší pít i méně vhodný nápoj, když ideální není není po ruce, než nepít vůbec. Alkohol rozhodně nedoporučuji, až na kvalitní zásadité pivo v rozumném množství třeba v horkém létě, jak jsem o tom psal výš. Případně večer na lepší náladu a spaní dvě tři deci kvalitního suchého červeného vína. 

Ráno pijte nejvíc! Zavodnit organismus hned ráno před prvním jídlem je důležité. Dobře hydratované tělo se lépe uvede do správného výkonu a díky tomu se podpoří i spontánní vyprázdnění a tělo se zbaví odpadů po nočním úklidu organismu. Osvědčený postup: hned po probuzení vypijte půl litru čerstvě vylisované šťávy z mrkve, pomerančů a jablek, maximálně zředěné destilovanou vodou v poměru 2 díly šťávy a 1 díl vody. Zhruba po 30 minutách vypijte znovu půl litru a po další půl hodině ještě půl litru stejné šťávy. (Můžete to přizpůsobit ročnímu období a plánované námaze, která vás během dne čeká, tj. v létě a při velkém výdeji energie pijte víc.) Zdá se vám to hodně? Vypít ráno méně než 1 litr je špatně a dehydratované tělo postupně končí s vážnými zdravotními potížemi. Zhruba 30 min po vypití poslední dávky se najezte. Pokud ale pijete čistou šťávu, pak přestávka mezi pitím a jídlem není nutná a jíst můžete už po 5 minutách. Šťáva totiž na rozdíl od vody trávení nebrzdí, naopak při něm pomáhá. Toto dostatečné množství tekutin vám stačí na 4–6 hod, aniž se dostaví pocit žízně. Takto krásně hydratovaný organismus netrpí dehydratací dokonce ani při pořádné námaze nebo tropické letní teplotě.

Jak pít ráno

Podstatné je pochopit a odstranit rozšířenou chybu při stravování, kdy pijete těsně před jídlem, v průběhu jídla nebo jídlo zapijete těsně po něm. Tohle všechno brzdí a omezuje trávicí proces! A zhoršuje to využitelnost a vstřebatelnost přijaté potravy. Pokud pijete cokoliv jiného než čerstvě vylisovanou šťávu, tak je nutné udržet výše uvedený odstup, tj.: pít buď 30 minut před jídlem, nebo 30 minut po jídle. U čerstvých šťáv platí opět možnost pít těsně před jídlem, ale po jídle dodržte také půlhodinový odstup. Zeleninové šťávy vypité před jídlem zvlášť dobře ovlivňují proces trávení a zesilují využitelnost potravin. Mám pro vás recept na dobré trávení i stres: Mrkev 250 ml, celer 125 ml, syrová brambora 125 ml. Před obědem vypijte 0,5 litru šťávy (a v letních vedrech nebo velké námaze doporučuji vypít ještě 30 minut po jídle dalšího půl litru). Udrží vás to fit po celý den!

Jak pít v poledne

Večeře je podobná obědu. Platí stejná pravidla jako v poledne (vypít 0,5 litru 30 minut před jídlem, pokud jde o jinou tekutinu než čistou čerstvě vylisovanou šťávu. Čistou šťávu lze pít těsně před jídlem, pomáhá při trávení.) Kromě toho je možné víc jíst, protože tělo má klid na trávení. Na jaře a v létě je prima místo čerstvě vylisovaných šťáv hydratovat tělo pomocí zázračného zeleného nápoje, který dodá ohromné množství životně důležitých látek a podpoří imunitu. V horku není moc vhodná hydratace ovocnými šťávami, které obsahují poměrně velké množství cukrů. Zelený nápoj je nejvhodnější (nechutná skvěle, ale na chuť si zvyknete a můžete si ho vylepšit šťávou z ananasu nebo pomerančů). Nebo pijte ovocné maceráty v destilované vodě, případně vodu s ledovou tříští, která také pozitivně ovlivňuje imunitu.

Jak pít večer

Mnou doporučený pitný režim dokáže rychle upravit mnoho vleklých, zdánlivě neléčitelných nemocí jako špatné vyprazdňování, hemoroidy, vysoký tlak atd. – a zcela bez léků!

Pan Banán

Připíjím na (vaše) zdraví!

Tvar 2.png

Voda opravdu může být živá, jak to bývá v pohádkách. A společně se zdravým jídlem vám vrátí zdraví.

Uvedl jsem vám tu pádné argumenty, proč je tak zásadní, jakou vodu a jaké další tekutiny pijete, v jakém množství i kdy. Pro dokonalé zdraví nezapomínejte také vědomě jíst.

Nemáte čas pravidelně si zdravé jídlo připravovat?

Proto pro vás chystám:

Skutečně zdravé krabičky

Vyberte si TEĎ program stravování, kde budete muset jen jedno: pravidelně si  pochutnat na zdravém, vyváženém a kvalitním jídle plné ovoce a zeleniny. BEZ hledání receptů, počítání sacharidů, nakupování surovin, vaření a uklízení. Vše udělám za vás. Každý den pro vás Pan Banán připraví a přiveze čerstvé zdravé jídlo plné ovoce a zeleniny domů nebo do práce.

skutečně zdravé.png

SKUTEČNĚ
ZDRAVÉ

dovoz až ke dveřím.png

DOVOZ
AŽ KE DVEŘÍM

úspora.png
myslíme na ostatní.png

MYSLÍME
NA OSTATNÍ

ÚSPORA 30-50
HOD. MĚSÍČNĚ

patička.png
Kontakt
  • Instagram

#sledujtebananovyinstagram

insta widget.png

Kontakty

email.png
666 666 666
@panbanan
@panbanan_

Úsvit dobré naděje, z. ú.
se sídlem Nové sady 988/2, Staré Brno, 602 00 Brno
ústav vedený v rejstříku ústavů u KS v Brně, sp. zn. U 369 vedená u Krajského soudu v Brně
IČO: 197 96 609

bottom of page