top of page
hp banner.png

Jak aspoň některé nepříznivé faktory omezit nebo úplně škrtnout ze života? 

Náš organismus si umí poradit i se škodlivinami. Problém je, že dnes je jich moc. Ze všech možných zdrojů. A negativní se pak v těle sčítá.

Naše tělo je posvátný chrám. Přesto v něm permanentně ukládáme tyto kontaminující látky a zatěžujeme ho i dalšími způsoby:

léky.png

1. Potraviny, potravinové doplňky, léky

2. Tekutiny (které pijeme i ty, které máme k osobní hygieně)

3. Stres a duševní přetížení, moderní výrobky

4. Všudypřítomný hluk (často přesahující pro člověka snesitelnou míru)

5. Vyzařování elektromagnetických polí, sluneční a přístrojové záření

6. Vzduch, respektive alarmující kvalita vzduchu

1  Potraviny, potravinové doplňky, léky

Potraviny, léky a různé doplňky jsou bez debaty největší zdroj kontaminace našeho těla jedy. Než propadnete panice – tuto zátěž jde relativně snadno ovlivnit. Často stačí „jen“ mít silnou vůli a ovládat se. Zkrátka se některým věcem vyhýbat jak čert kříži.

Proč? Jde hlavně o míru průmyslového zpracování určitých potravin, obsah enzymů, vitamínů, stopových prvků, mastných kyselin, atd. Mé doporučení? Jezte co nejméně zpracovávané a chemicky upravované jídlo. Zjednodušeně: většinou vše, na co sáhne člověk nebo potravinářský průmysl, je škodlivější než to, co dodala příroda.

peter-wendt--r5KSMkyoSc-unsplash.png
Vrstva 37.png

VS.

Rajče versus kečup

Teorii nejlépe chápeme na příkladech ze života: Vemte si takové rajče. Po utrhnutí z keříku vysoce zdravá a chuťově parádní záležitost. V neupravené formě je famózním zdrojem lykopenu, karotenů, kyseliny listové, enzymů, vitamínů. V těle rozpouští a neutralizuje odpadní kyseliny, zlepšuje činnost ledvin, vylučování moči, léčí křečové žíly, posiluje trávení, tuní peristaltiku střev a tak dále a tak dále, výčet zázračných vlastností tím nekončí. Dokonalý přírodní zázrak a lék.

A teď hromádku těchto kulatých zázraků vezme konzervárna a vyrobí z nich kečup: hotový jed působící v organismu extra kyselinotvorně. Slušně zhoršuje většinu chorob, které přitom syrová rajčata léčí!

Proč jíst jednoduše

Vrstva 12.png

Potřebujete další důvod, proč konzumovat jednoduché potraviny a bez přemýšlení nemixovat? Při kombinování bílkovin a uhlovodanů je vzniklý mix pro tělo téměř nestravitelný. Narušuje funkci tlustého střeva = centrum imunity.

Škodliviny se v těle ukládají do jater, žlučníku, ledvin atd. V přirozené podobě se tělo nedokáže vitamíny, minerály a stopovými prvky předávkovat. Ať už jde o vápník z máku, zinek z dýňových semínek, vitamín A z mrkve nebo hořčík z mandlí. Zato když polykáte pilule, pro tělo to rozhodně přirozená výzva není. Neumí si tuto formu regulovat. Poslední, ale také obrovsky významná kontaminace jsou léky. Hlavně ty užívané nesmyslně – jako léky na překyselení žaludku nebo proti bolesti. Vždyť překyselení a bolest jsou informace těla o jeho přetížení! Pálí mě žáha? Tak to jsem prostě přehnal s jídlem, byl jsem nestřídmý a tělo to nezvládá, tak mává varovným praporkem a říká: takhle ne, musíš jíst střídměji.

Ale my ty signály neumíme (nebo nechceme) přečíst, když nám tím tělo jasně ukazuje, že je něco špatně. Místo toho tyto obranné funkce vypneme práškem.

2 Tekutiny všeho druhu  

obrá hydratace organismu je nezbytná. Bohužel se při jejím provádění dopouštíme zásadních a mnohdy až život ohrožujících přehmatů.

Pití umělých nápojů – perlivých nealko, alkoholických, energetických, mléčných, kávových, ochucených minerálek, instantních čajů – to je pro pro organismus pořádná darda spojená většinou se silnou diuretickou reakcí (zatěžujeme ledviny). Bez přehánění tím tělo silně kontaminujeme.

Čím víc takových „dobrot“ pijeme, tím víc tělo trpí nedostatkem tekutin.
Paradox,co?

A jako bonus vyhráváte překyselení organismu, trávicí potíže a zánětlivá onemocnění různých orgánů. Rada zjednodušená na dřeň? Čím levnější pití, tím zdravější.

Neplatí to ale pro neperlivou balenou vodu. Je do značné míry kontaminovaná a pořád zbytečně drahá. Ale aspoň jejím popíjením neničíme organismus dehydratací (umožňuje tekutinu navázat na tkáně) – tak ve výjimečných případech jako na dovolené, kde je nouze o pitnou vodu, nemám námitky.

Teď vás možná překvapím ještě informací, že ani přehnané popíjení bylinných čajů bez zdravotního neduhu není na místě. Jak to, šmankote? Tělo si na aktivní léčebné substance vytváří návyk a pokud pak při skutečném onemocnění budete potřebovat léčebný efekt, nenastane.

A jaká voda je ta pravá?

Zdravotně je ideální kojenecká a ledovcová voda – ale pro běžné pití je cena nesmyslně vysoká.  

Co je tedy ideál po všech stránkách? Voda z vlastní studny. Ale pozor: musíte ji pravidelně kontrolovat rozborem kvality pitné vody. Objednejte si rozbor vody, co vám teče doma z kohoutku. A pokud je to městská voda, budete možná mile překvapení. Bývá stejně kvalitní jako pitná balená (která je mimochodem velmi pravděpodobně stáčená právě z těchto vodovodních řádů). Rozbor vaší kohoutkové městské vody nedopadl dobře? Nezoufejte. Pořiďte si destilační přístroj. Náklady na pořízení jsou vyšší, ale v delším časovém horizontu je to investice veskrze výhodná.  Získáte tím vodu velice dobré kvality podobnou nejdražším vodám z ledovce, navíc kvalitu máte sami pod palcem.

Dopřáváte si vnitřní hygienu?

Tekutina pro provádění vnitřní hygieny má mít kvalitu jako pitná voda na pití. Pro nezasvěcené: vnitřní hygiena je v podstatě vymývání střev, žaludku, nosu a čelních dutin, případně očí a uší. Ještě na to dále na webu probereme. Účel? Srovnání bakteriální mikroflóry, odstranění zánětlivých procesů, úprava anatomických abnormalit jednotlivých orgánů. Část tekutin se při očistě vstřebá, proto musí být kvalitní. Bylo by nesmyslné chtít si z těla odstranit bakterie, a přitom si vodou pro očistu do organismu zanést jiné.

A čím se sprchujete?

Nesnažím se být indiskrétní. Jde o to, že ani voda pro vnější očistu nemá být závadná. Tělo – zvlášť dehydrované, jak je v současné populaci docela běžné – nasává tekutinu celým povrchem kůže. Z tohoto pohledu není příliš ideální sprchování, neboť energii odebírá – lepší je koupel ve vaně. A když si do ní ještě přihodíte nějaké ty aromatické nebo léčivé substance… tělo i mysl jásají. Pak je koupel hotová hydroterapie (která je mimochodem základem většiny lázeňských procedur). 

stress.png
Vrstva 7.png
Vrstva 34.png
bath-oil-2510793_1920.png

3 Stres, duševní vyčerpanost, vyhoření

No, tohle nebude veselé téma... Faktory, které teď proklepneme, razantně zhoršují acidobazickou rovnováhu, požírají naše rezervy vápníku a důležitých vitamínů. A tak vlastně škodí psychicky i fyzicky.
Duševní vyčerpání a stres mají kumulativní povahu. Ve výsledku jsou slušnou toxickou zátěží. Plíživě se rozvíjí selhávání našeho duševního zdraví, nastoupí toxémie, následně selhávají orgány.
Tedy pokud to člověk nechá dojít tak daleko. 

Byli naši předci ve stresu?

Ano. Tu a tam. Ne pořád jako spousta moderních lidí! Míru duševní zátěže, která nám dnes připadá jako normální, by si naši prapředci ani nedokázali představit. Nemluvím teď o účasti na olympiádě nebo jiné výjimečné situaci, kterou většina z nás nikdy nezažije – mluvím tu o běžných situacích jako studium nebo vysoké pracovní nároky našich zaměstnavatelů. Prostě běžné věci, které žijeme my všichni.

Život našich předků nezatěžovaly NEUSTÁLÉ povinnosti, které jsou dnes běžnou součástí každého dne. Jasně, stres je přirozenou součástí života lidí od jejich prvních krůčků po Zemi. Ale jde o formu, jakou je přijímán a následně odbouráván. Pokud naši předkové čelili nebezpečí řekněme při lovu, když bojovali se sousední tlupou o kus lesa, jídlo nebo chránili své ženy a děti, po intenzivní zátěži nastalo nádherné osvobozující uvolnění. A nějakou dobu vydrželo. V případě průšvihu člověk vzal buď nohy na ramena, nebo se dal srdnatě do boje. A po úspěšném útěku do bezpečí nebo vítězném boji následovala bujará oslava, vykládaly se nejlepší momenty bitky, chlapi se kasali, ženy jásaly a na předchozí stres si za chvíli nikdo ani nevzpomněl.

A teď to srovnejte s realitou dnešního života: ráno vás ze spánku vyrve řvaní budíku, spěcháte do práce/školy, nestíháte tramvaj, trčíte v zácpě. Následuje celodenní duševní zátěž s nulovým pohybem a po cestě domů si střihnete další nervy v metru, na dálnici atd. Doma se svalíte na kanape ke zprávám (kde vás informují o teroristických útocích atd.) s pytlíkem chipsů, protože vaše údy jsou těžké jak olovo a představa pohybu vám připadá lákavá asi jako pumpování žaludku.

Jak dlouho může tělo vydržet takový režim? Nastává fáze polykání pilulí. Na čas je vám kapánek líp. Jenže. Protože se po prášcích cítíte líp, nemáte motivaci něco měnit. Jedete dál ve zběsilém stres-tempu a tělo se postupně hroutí.

Čelit stresu a přetížení hlavy můžete jedině strategicky promyšlenými kroky. Ty se musí stát součástí vašeho pravidelného režimu. Potřebujete k tomu vidět své zdraví jako prioritu. A tomu vše přizpůsobit – včetně zátěže, kterou prostě musíte snížit.
I když to tak na první pohled nevypadá, tahle změna je zatroleně náročnější než u předchozích bodů. Změnit třeba stravování je vždy snazší!

Jak tedy na to?

Pravidelný pohyb! Značka ideál je v přírodě. Nemáte za humny les? Ale park ve městě určitě máte, že? Nebo po cestě do práce můžete jít ulicí lemovanou stromy… Pojďte si oblíbit relaxační techniky. Od meditace po poslech relaxační hudby nebo aromaterapii. Vychutnejte si v dobré společnosti dobré víno, jen to s ním nepřehánějte – střídmost je tu zásadní heslo. Cítíte, jak stres odplouvá kamsi… pryč? Detaily účinné psychické obrany proberu v dalších kapitolách.

Vektorový inteligentní objekt-3.png

pravidelný pohyb

Vektorový inteligentní objekt-2.png

relaxační hudba

Vektorový inteligentní objekt-1.png

meditace

Vektorový inteligentní objekt.png

aromaterapie

4  Neustálý hluk

Tento fenomén dnešní doby je nebezpečný hlavně svou všudypřítomností. Hluk nás obklopuje a pohlcuje doslova 24 hodin denně. Zdrojem je hned ráno budík, ranní zprávy, kávovar. Následuje randál dopravních prostředků a ulic cestou do práce, v práci je to vyzvánění telefonů a spol. A večer televize, střílečka PC hry, sousedovic hádka. V noci hluk z diskotéky odvedle nebo noční provoz na ulici před domem.

Podle údajů Světové zdravotnické organizace dlouhodobá expozice hlukem nad 55 decibelů = vážné obtěžování. Může nastartovat vznik řady onemocnění. Hluk nad 65 dB vidí lékaři jako dlouhodobě nesnesitelný. Prokazatelně poškozuje vaše zdraví, pokud jste mu v této intenzitě vystavení.

Po 5 a více letech zátěže v hlučném prostředí můžeme dle lékařů jednoznačně diagnostikovat vztah mezi hlukem a nemocemi, které hluk způsobuje nebo prohlubuje.

Jak jste na tom s hlukem vy?

A teď popřemýšlejte, jak konkrétně na vás působí hluk. Pro vaši představu: hluk nad 85 dB je velmi hlasitá hudba. No a k poškození sluchu může dojít, když jste byť jen krátkodobě vystavení hluku nad 130dB (což je o něco silnější hluk, než vydává startující letadlo).

Navíc z historických důvodů hluk = poplašný signál = v těle se spouští řada mechanismů. To je pro tělo vyčerpávající, takže se pak cítíte unavení, rozmrzelí, naštvaní až agresivní, neochotní, zhorší se paměť, pozornost a výkon. Hluk způsobuje hypertenzi, chronickou únavu a nespavost, poškozuje srdce včetně zvýšeného rizika infarktu, snižuje imunitu.

Je prokázané, že výskyt civilizačních chorob přímo vzrůstá s hlučností prostředí.

Existuje účinná obrana? Ano. Dokonce je relativně jednoduchá a zadarmo. Ale mnohdy společensky problematická, protože můžete působit jako netykavka nebo mimoň. Každopádně doporučuji programově vyhledávat léčivé ticho (choďte na procházky do lesa, relaxujete potichu za světla svíček ve vaně…) + programově se vyhýbejte extrémně hlučným místům jako rockové koncerty, kluby a diskotéky.  

image3_upr.png

5 Vyzařování elektromagnetických polí, záření ze slunce a přístrojů

Záření provází lidstvo odjakživa. Můžeme ho dělit na prospěšné, nezatěžující a škodlivé. Civilizace je závislá na ekonomickém růstu a (tím i elektrické energii). To s sebou nese nové a nové zdroje záření, jejichž dopad na naše zdraví dosud není objektivně posouzen. Chybí výzkumy. (Co kdyby potvrdily, že dopady jsou jednoznačně negativní a s ekonomickým růstem by byl šlus, že?! Lepší nevědět a roztáčet kolo neudržitelného pokroku dál.)

Mimo sluneční záření a úzké spektrum infračerveného tepelného záření nejsme narozdíl od zvířat schopní vnímat ostatní druhy záření. Ale ony existují! Například krysy vnímají i rentgenové a radioaktivní záření. Až na pár výjimek je dobré se zdrojům záření vyhnout. Už dávní předkové vypozorovali místa, kde si nelehne pes ani kočka. Takovým místům se cíleně vyhýbali třeba při stavbě obydlí a vesnic.

Sluneční záření je v přiměřené míře zdravé. Díky němu naše tělo produkuje vitamín D. Ale pozor: Aby naše kůže vyrobila doporučenou denní dávku vitamínu D, stačí nám vystavit celé svlečené tělo slunci pouhu 1 minutu denně. Ano, nahatí běžně nepobíháme, tak tedy: pro načerpání dostatečné dávky vám v oblečení stačí hodinová procházka na čerstvém vzduchu denně.

Ostatní typy záření jsou škodlivé. Ve vyšších nebo kumulovaných dávkách i smrtelné. O radioaktivním záření asi mluvit nemusím. Ale neodpustím si ještě zanadávat na nesmyslné zimní opalování v solárcích.   

foto 8 _elektromagnetická pole.png

A teď domácí spotřebiče a mobily

V dnešní domácnosti máme hromadu zdrojů elektromagnetických polí – lednice, mrazáky, pračky, myčky... a záření – televize, počítače, mikrovlnky, tablety, mobily...

Neustále nás zásobují škodlivým vlivem, narušují funkčnost našich orgánů. Elektromagnetická pole ruší, ale zásadně neohrožují. Zato u záření je škodlivost poměrně slušná. Únavu při delší práci na počítači nebo delším sledováním filmů si určitě vybavíte. Dlouhodobé vystavení těmto přístrojům je zvlášť škodlivé u dětí. Vyvolává psychosomatické a zrakové obtíže, obtíže pohybového aparátu. Závažná je i problematika elektromagnetického pole generovaného zobrazovací jednotkou.

Mobily a mikrovlnky

Tato dvojka civilizačních vymoženosti představuje extrémní zdravotní riziko.

Výzkumy se shodují, že vliv používání mobilů na lidské tělo existuje. Zatím jednoznačně neprokázaly, jak moc je záření mobilů nebezpečné. Existuje studie, která naznačuje vztah mezi používáním mobilů a zvýšeným rizikem ušního nádoru. Jiné studie říkají, že záření vysílané mobily pravděpodobně poškozuje DNA. Některé studie naznačují, že mikrovlnné záření z telefonů zvyšuje riziko průniku škodlivých látek z krve do mozku. Kromě nespavosti, depresí a únavy tak důsledkem používání mobilů mohou být bolesti hlavy, migrény. Mobily se možná zprostředkovaně podílejí na vývoji některých nádorů, leukémie, neurodegenerativních nemocí (jako Alzheimerova choroba). Co s tím? Na dlouhé telefonování použijte handsfree nebo v práci pevnou linku.

Mikrovlnné vaření není přirozené, ani zdravé. Ale! Kromě toho je ohromně nebezpečné. Základní hypotéza přírodní medicíny uvádí, že zavedení neobvyklých molekul a energií do lidského těla s největší pravděpodobností způsobí víc škody než užitku. V jídle z mikrovlnky jsou pozměněné molekuly i přidaná energie. To v jídle uvařeném normálním způsobem nenajdete. Mikrovlnná energie vyzařovaná sluncem a ostatními tělesy (infračervené záření) spočívá na stejnosměrném proudu. Uměle generované mikrovlny v mikrovlnce jsou produkt střídavého proudu. Vyvolávají miliardu zvratů polarity za sekundu v každé molekule potravy, na kterou narazí. A tvorba nepřirozených molekul je nevyhnutelná. Přirozené aminokyseliny přitom vykazují izomerické změny, tj. změny morfologického tvaru a jsou působením mikrovln změněných do forem, které jsou pro organismus jedovaté.

Jedna studie prokázala změny v krvi jednotlivců po konzumaci mikrovlnami upraveného jídla. Skupina dobrovolníků jedla různé kombinace stejných jídel připravených odlišným způsobem – všechna jídla z mikrovlnky způsobila významné změny v jejich krvi. Hodnota hemoglobinu poklesla, hladina bílých krvinek a cholesterolu naopak stoupla.

foto 9 difuzor.png

6 Vzduch a jeho (ne)kvalita

Tento typ škodlivé zátěže můžeme ovlivnit asi nejméně. Není to v našich silách. Leda byste si tak ujasnili priority, že byste byli ochotní opustit své dobré zaměstnání ve velkém městě a přesídlili někam do hor k lesu nebo rovnou do Amazonie.  
Ale! I tak můžeme svému tělu významně ulehčit. Hlavně lidé, kteří bydlí ve velkých městech, kde je vzduch podstatně horší než na vesnici v zalesněných horách. Omezte škodlivou zátěž na nezbytně nutnou dobu (= práce/škola). Doma můžeme kvalitu vzduchu zásadně ovlivnit. Ve velkém městě si pořiďte pračku vzduchu.

Nekuřte! Opravdu.

Nepoužívejte osvěžovače vzduchu, aerosoly, aromalampičky, parafínové svíčky. Hlavně pro zdraví dětí jsou extrémně škodlivé. Denní používání aerosolů (jako jsou čistidla, deodoranty, lak na vlasy) znamená pro děti 30% nárůst průjmů plus další negativní vlivy na jejich i vaše zdraví.  Osvěžovače vzduchu a aerosoly vám přivodí akorát bolesti hlavy a deprese. A prostředí podobné venkovnímu ovzduší v době smogu. Jsou to nebezpečné chemické látky! Vlivem tepla se látky navíc odpařují a jejich koncentrace je až tisícinásobně vyšší než ve volném prostoru.

Máte rádi, když otevřete dveře domova a přivítá vás příjemná vůně? Místo chemie použijte přírodní produkty. Třeba nastrouhanou pomerančovou nebo citronovou kůru položenou v utěrce na radiátor nebo voňavé bylinky jako levandule.
A samozřejmě: co nejčastěji vyrazte do lesa, na procházku podle řeky, na túru do hor. Lepší očista organismu nastává při vyšší fyzické zátěži. Proto si dejte běh lesem, túru po horách, jízdu na horském kole terénem, zaplavte si v rybníku.

Nakopněte své tělo i mysl.

Jak provonět vzduch doma zdravě

Vrstva 35.png

To vám přeje Pan Banán

Některé věci neovlivníme. Ale zdravou stravu ano!

Spoustu věcí, které nám přináší moderní způsob života uprostřed civilizace, prostě nezměníme. Leda bychom se přestěhovali do panenské přírody někam do Himalájí nebo brazilských pralesů. Ale to není moc reálné. Proto se pojďte zaměřit na to, co je ve vaší moci změnit k lepšímu.

Proto pro vás chystám:

Skutečně zdravé krabičky

Vyberte si TEĎ program stravování, kde budete muset jen jedno: pravidelně si  pochutnat na zdravém, vyváženém a kvalitním jídle plné ovoce a zeleniny. BEZ hledání receptů, počítání sacharidů, nakupování surovin, vaření a uklízení. Vše udělám za vás. Každý den pro vás Pan Banán připraví a přiveze čerstvé zdravé jídlo plné ovoce a zeleniny domů nebo do práce.

skutečně zdravé.png

SKUTEČNĚ
ZDRAVÉ

dovoz až ke dveřím.png

DOVOZ
AŽ KE DVEŘÍM

úspora.png
myslíme na ostatní.png

MYSLÍME
NA OSTATNÍ

ÚSPORA 30-50
HOD. MĚSÍČNĚ

patička.png
Kontakt
  • Instagram

#sledujtebananovyinstagram

insta widget.png

Kontakty

email.png
666 666 666
@panbanan
@panbanan_

Úsvit dobré naděje, z. ú.
se sídlem Nové sady 988/2, Staré Brno, 602 00 Brno
ústav vedený v rejstříku ústavů u KS v Brně, sp. zn. U 369 vedená u Krajského soudu v Brně
IČO: 197 96 609

bottom of page