top of page
hp banner1.png
obsah.png

Kvasinky, plísně, houby, hlísty, bakterie všeho druhu obývají náš organismus bez našeho souhlasu a často i vědomí.

Můžou se chovat přátelsky (v symbióze) nebo nepřátelsky (dysbióza). Průměrný člověk má v těle stovky druhů bakterií a hub o celkové hmotnosti jednoho kilogramu i víc. Bakterie a houby hrají v našem těle podobnou úlohu jako v přírodě – pomáhají při trávení potravy. Pomocí kvasinek (Saccharomycethes) ve střevním ústrojí získáváme důležité vitamíny skupiny B.

Jenže „hodných“ kultur je většinou míň než nepřátelských. A nepřátelské kultury postupně přebírají vládu a pomalu ale cílevědomě organismus likvidují.

hp banner.png

Příkladem ideálního symbiotického soužití hub a bakterií s hostitelem, které je prospěšné pro obě strany, jsou houby lanýže a jejich hostitelé duby. Přitom lanýže patří do stejné třídy hub jako parazitická kvasinka Candida albicans. V lidském organismu se živí cukrem. Za pravidelnou dávku cukrů odměňuje svého hostitele neurotoxiny, které vyvolají krátkodobý pocit euforie. Ale jinak tělu jednoznačně škodí (jde tedy o dysbiózu, nikoli symbiózu). Křehké soužití s bakteriemi a houbami chce od nás hostitelů poctivou péči o prostředí, které jim vytváříme. Jinak se symbióza změní na dysbiózu a bakterie i houby se stanou našimi nepřáteli. Dysbióza přitom stojí v pozadí mnoha lékařských diagnóz. Hlavně u chorob, kde oficiální medicína selhává: alergie, kožní problémy, poruchy imunity, únavový syndrom, urogenitální záněty, deprese, rakovina.

Lékaři jak na běžícím páse předepisují penicilin i stále silnější a širokospektrálnější antibiotika, ale v boji proti těmto nemocem jsou bezradní. Antibiotika jen pomáhají vytvářet zmutované nepřátelské bakterie, které se stávají rezistentními. Zato přátelské mikroorganismy včetně hub dostávají nesmyslným předepisováním antibiotik smrtelně na frak. Případně také zmutují do nebezpečné podoby.
Mnozí lékaři si stále neuvědomují, že antibiotika zabíjejí vše živé bez rozdílu na prospěšnost nebo škodlivost (proto se ostatně jmenují anti-bios = proti životu). Do vzácné křehké symbiózy hub a bakterií s lidským organismem zasáhla ještě další pohroma – umělé hormony. Radikálně mění vnitřní prostředí, chemismus a činnost orgánů i trávení. Mluvím o kortikoidech a hormonální antikoncepci.
A dílo zkázy dokonává přechod k naprosto nevhodné stravě v čele s triem bílých jedů (podrobně viz Potraviny – jed i lék, kapitola 5). Tedy mléko, cukr, bílá mouka a jakýkoli produkt z nich.

Chcete tento souboj s větrnými mlýny – pardon, s patogenními kmeny – vyhrát? Pak prostě musíte z jídelníčku škrtnout trio bílých jedů, ztužené rafinované tuky, loupanou rýži, sůl na vaření, umělá barviva (éčka), pochutiny jako kečup, hořčici, majonézu, ocet a konzervanty jako glutaman sodný, kyselinu benzoovou a citronovou. Také to chce významně omezit nebo rovnou vypustit konzumaci masa, živočišných tuků a vajec.

Vektorový inteligentní objekt.png
Vektorový inteligentní objekt1.png

Potřebujete přejít na acidobazicky vyváženou, vláknitou, racionální stravu. Ale ne hystericky s odhodláním, zato bez znalostí. Příroda nemá ráda extrémy a dala nám mozek, tak ho užívejme. Třeba mnozí skalní makrobiotici si velmi často v těle doslova přemnoží škodlivé kvasinky jen proto, že to přehání s množstvím fermentovaných sojových produktů (jako tempeh). Ty se vyrábí pomocí kvasinky rodu aspergilus. Houby tohoto rodu navíc produkují velmi jedovatý aflatoxin, který patří mezi rakovinotvorné látky nejhorší kategorie.

Proto radím vrátit se k jednoduchým zdravým plodinám jako pohanka, jáhly, žito, ječné kroupy. Plus jíst obiloviny ve formě máčené, naklíčené, jídlo co nejméně tepelně upravovat a vždy ho doplnit pořádnou dávkou syrové zeleniny nebo ovoce.
Jak se správně stravovat, se dozvíte na stránce Potraviny – jed i lék. Mimo rozumné stravování si ale hlídejte i další věci. Například se vyhýbejte antibiotikům, hormonům, kortikoidům i lékům obecně. Samozřejmě se to netýká situací, kdy je bezprostředně ohrožený váš život a antibiotika nebo jiné léky jsou nevyhnutelné.

Hýčkejte své tělo stravou bohatou na vlákninu, složenou z celozrnných obilovin, ovoce a zeleniny. V trávicím traktu funguje jako kartáč a současně je perfektní pro množení přátelských symbiotických laktobacilů.
Rovnou upozorňuji, že detoxikace stravou je pomalá, může podle míry tamoření trvat měsíce i roky. Tyto přirozené tělesné procesy ale můžeme skvěle podpořit dalšími detoxikačními procedurami: mechanická očista pomocí výplachů, následné upravení kyselosti, potlačení patogenní mikroflóry a doplnění probiotických bakterií.

Postupovat můžete v následujících krocích, které jsem vám sepsal.
Nemusíte striktně dodržet posloupnost, přizpůsobte si to dle svého. Některé body už dostaly dostatek prostoru na dalších stránkách tohoto webu, zbývající přidávám na této stránce:

Tvar 2 kopie 6.png

1 Výplach žaludku

Tvar 2 kopie 6.png

4 Úprava kyselosti

Tvar 2 kopie 6.png

2 Očista tlustého střeva

Tvar 2 kopie 6.png

5 Odstranění patogenní mikroflóry

Tvar 2 kopie 6.png

3 Očista ostatních tělních dutin

Tvar 2 kopie 6.png

6 Obnovení aktivních probiotických bakterií

1 Výplach žaludku

Tvar 31.png

Při odstraňování dysbakteriózy je vhodné postupovat ve směru potenciálního zdroje kontaminace, zvlášť pokud začínáte s celkovou očistou organismu. Nedává moc logiku vyčistit střeva, ale nechat zamořený žaludek. Po prvním jídle by se patogenní kultury opět dostaly do trávicí trubice a vesele ji začaly znovu zamořovat.

Proto vám doporučuji očistit žaludek a čelní dutiny ještě před očistou střeva. Následná očista střev je pak mnohem účinnější a má dlouhodobější efekt. Pouze očista šankaprakšalána (sankhapraksalana) řeší žaludek i střeva najednou – proto ji vidím jako ideální metodu. Podrobně ji popisuji na Očista tlustého střeva.

Agresivní činitelé – léky, alkohol, kouření, stres, špatná strava – dlouhodobě dráždí a poškozují sliznice žaludku a duodena (dvanácterníku). Vznikají zde nejdřív zánětlivé změny a později drobné eroze a vředy. Důvodem k výplachu žaludku je jeho anatomická deformace, prověšení spodní části. V této vzniklé jakoby kapse se vesele množí patogenní kultury, např. Helicobacter pylori, který je příčinou 90 % vředů dvanácterníku a 80 % žaludečních vředů.

Anatomickou deformaci žaludku a dysbakteriózu umí postupně napravit krátkodobé nebo delší hladovění – aspoň jeden den pouze o destilované vodě nebo prověřený jógový postup vnitřního pročišťování vamanadhautí (vamana = zvracení, vrhnutí, dhautí = očista, pročišťování).

Vamanadhautí = očista zvracením. 

Tomuto pročišťovacímu cvičení se říká také gesto slona (kuňdžala).

V pojednání Bhaktiságaragrantha se píše: „To, co je známo jako gesto slona, činí tělo imunním proti všem nemocem. Spočívá v naplnění žaludku vodou a jejím následném vyzvracení. Slon, který svým chobotem nasává vodu z řeky a chobotem ji také vypouští, si tak chrání své tělo přede všemi chorobami, a zrovna tak i člověk si může takto uchovat zdravé tělo. Stejně jako nádoba se čistí vodou, tak i my můžeme promývat žaludek teplou vodou.“ (Aštangajógavarnanda)

Neděste se toho. U nás pochopitelně k tomuto postupu panují předsudky. Zvracet?! To jako máme být bulimici?! Vůbec ne. Tento pročišťovací postup je nedílnou součást jógy. V reálu pak není tak strašný, jak popis možná na první dojem působí. Vamanadhautí spočívá v naplnění žaludku vodou a jejím následném vyzvrácení. Nelze srovnávat zvracení z nevolnosti a toto plánované zvracení vody, aniž by nám bylo špatně. V prvním případě člověk zvrací, protože je mu špatně a nemůže trávit. Zvracení čisté vody je naopak úlevné a přínosné pro organismus. Zkuste se teď na chvíli oprostit od předsudků a něco si o tom ode mě přečtěte:

Jak na vamanadhautí

Vamanadhautí se provádí nalačno a ideálně ráno. (Přesto se v některých případech provádí s plným žaludkem. Třeba po vydatné lukulské hostině, kde vás dekorum donutilo jíst a pít mnohem víc, než sneseme a než je zdrávo. Doma nám pak dojde, že je před  námi  náročná noc s žaludkem nacpaným k prasknutí, noční můry, nad ránem se ohlásí kocovina. Nadměrné množství stravy způsobuje kvašení a poruchu trávicího systému. Jako řešení se nabízí právě vamanadhautí, abyste nepěkný přebytek odstranili z těla nejrychleji a nejúplněji.)

glosa normální žaludek.png
Tvar 10.png

Snížená část žaludku se nikdy nevyprázdní. Natrávené zbytky tam kvasí, stanou se kyselými a pomnoží se v nich parazitální bakteriokultury. Při dalším jídle se promíchají s čerstvou stravou.

Pro správné provedení to chce přípravu:

Dva půllitry naplňte vodou po rysku a vlijte do zašpuntovaného umyvadla. Udělejte si (třeba popisovačem, který pak odstraníte z umyvadla odlakovačem na nehty) v úrovni hladiny značku pro snadnou kontrolu množství vyzvracené tekutiny. Následně vodu vypusťte. Umyvadlo znovu zašpuntujte a vypijte co nejrychleji (nejlépe na ex) 2 půllitry vlažné vody o teplotě, která už sama o sobě zvedá žaludek. Můžete přidat i lžičku soli nebo jedlé sody, ale není to nutné.

Vrstva 11.png

Vyvrhnutí

Abychom vodu snadno vyzvraceli, musíte respektovat následující pokyny: Nikdy nezvracejte ve vzpřímené poloze! Musí to probíhat takto: dejte paty k sobě a předkloňte se do pravého úhlu, udělejte kulatá záda. Před vyzvracením vody malíkovou hranou levé ruky přitlačte do prohlubně žaludku na solar plexus, trochu při tom vtáhněte břicho. Tento tlak ruky usnadní vyprázdnění, protože způsobuje stoupání vody v žaludku až do místa, kde ústí jícen, což udělá efekt sifonu. Tímto způsobem bude vyprazdňování probíhat s menším počtem „pumpování“, protože množství vyvrhnuté vody bude pokaždé větší.

Jdeme na to:

Otevřete ústa, 3 prsty – ukazovák, prostředník a prsteník pravé ruky (leváci levé ruky) – strčte co nejdál do zadní části hrdla. Tlak na kořen jazyka poblíž čípku obvykle stačí k vyvolání dávivého reflexu. Pořád nic? Pak se dotkněte přímo čípku. Podrážděte zadní část hrdla a v duchu si představte zvracení. Levá ruka stlačuje žaludek a zvedá ho, aby se nabudil efekt sifonu. Ze začátku bude voda vycházet v malých dávkách, ale po dvou třech pokusech bude při každé kontrakci vycházet větší množství. Pokud stáhnete svaly podbřišku a vyvinete tlak odspodu nahoru na žaludek, zvracení půjde snáz. Mezi dvěma zapumpováními si trochu odpočiňte, prodýchejte se. Voda se snadno vyzvrací, pokud je žaludek zcela naplněn. Snažte se zvracet až do úplného vyprázdnění (tj. ke značce, kterou jste si na začátku udělali na umyvadle). Při posledních zapumpováních v hrdle pocítíte hořkost – to značí přebytek žluče a že jste dokončili očistu zvracením. Gratuluji!

Jak vypadá vyzvracená voda? Bývá napěněná, žlutozelená, obsahuje chuchvalce hlenů, případně drobné krupičky krve v hlenu vycházející z natrávených stěn žaludku, zbytky jídla staré i několik dní. Při opakované očistě tyto příměsi mizí, barva vody je hnědší a má výrazně hořkou chuť, což je důkazem čistého žaludku bez přítomnosti patogenů. Najíst se můžete za půl hodinky.

Poznámka: Nezvracíte nic nebo příliš málo a voda zůstává v žaludku? Nic se neděje, voda se vyloučí sama přirozeně. Ale vytrvejte, s trochou praxe se dostaví rutina a půjde vám to líp a líp, bez námahy i bolesti. Očista vamanadhautí vám začne připadat jako naprosto přirozená.

Frekvence očisty vamanadhautí

Někteří jogíni provádějí vamanadhautí každý den, ale to vám nedoporučuji. Myslím, že jednou týdně pro naše účely úplně stačí.  

Kontraindikace?

Vamanadhautí není vhodná pro lidi s poruchami žaludku nebo trávicí trubice (tj. vřed, rakovina v akutní fázi). Není ani pro lidi se srdečními chorobami nebo výraznou hypertenzí.

Proč je vůbec prospěšné čistit žaludek

Ano, proč vůbec? Vždyť příroda ho čistí sama, ne? Dobrá, pak vám položím tuto otázku: Proč si tedy čistíme zuby? I ty máme přece od přírody... Žaludek je dobré pravidelně vymývat nejen kvůli samotné očistě, ale také třeba kvůli péči o sliznici. Schválně si prohlédněte jazyk, jak je potažený nepěknou vrstvou (někteří lidé si ho moudře čistí kartáčkem, někteří si na to pořídili přímo škrabku na jazyk). Je velmi pravděpodobné, že podobně jako jazyk s povlakem vypadají i stěny žaludku. Slizovité hleny sliznice pokrývají miliony žláz, které vylučují potřebné žaludeční šťávy. Hleny ztěžují žlázám činnost a trávení nemůže probíhat dokonale. Proto čím čistší stěny žaludku, tím snáz a dokonaleji probíhá látková výměna.

A pak je tu potřeba pravidelně odstraňovat zbytky ze žaludku, který má kapsovitý tvar:
Mnoho dnešních lidí má žaludek deformovaný – roztažený přemírou jídla (třeba milovníci polévek nebo piva). Stejnou deformaci mají občas vegetariáni, kteří naráz pojídají příliš velké množství zeleniny. Kvůli tomu se pak žaludek nikdy úplně nevyprázdní a zůstávají tu zbytky, které můžou za dysbakteriózu, překyselení a pálení žáhy. Při dalším jídle se zbytky promíchají s čerstvou dávkou a to negativně ovlivňuje trávicí proces. Výsledkem je podráždění žaludeční a střevní sliznice.
Veškeré zbytky se vyloučí a žaludek se dokonale pročistí radikální metodou – vamanadhautí. Příjemným důsledkem gesta slona je lepší zpracovávání potravy, které zabraňuje tvoření tukové tkáně. Nadbytečný tuk si vyrábíte právě nedokonalou látkovou výměnou. Jestliže je váš trávicí systém v dokonalém stavu a jíte vědomě (= bez přejídání, bez zbytečných tuků, cukrů, alkoholu), zůstává vaše váha zcela stabilní. A stabilita váhy je známkou zdraví a biologické rovnováhy.

Další blahodárné účinky

Vamanadhautí působí příznivě při nadýmání, dyspepsii, pálení žáhy a překyselení žaludku. Gesto slona nedráždí jícen jako gumové sondy při výplachu žaludku v nemocnici. Nevyžaduje žádné přístrojové vybavení ani pomoc jiné osoby. Vše probíhá v komfortu a intimitě domova. Mohutná kontrakce bránice působí přímo a mechanicky na játra, ale vamanadhautí také reflexně reguluje funkce jater. Reflexně stimulována jsou i střeva. Na aktivaci se podílejí ledviny (z toho plyne zvýšené vylučování moči). Srdce a plíce mají prospěch z kontrakce bránice, která je tonizuje. Další dobrá zpráva aneb Působení na svaly: Obsah žaludku je vypuzován prostřednictvím mohutných kontrakcí bránice a dalších svalů břišního lisu, které při vamanadhautí posilují – dobrá zpráva pro ty, co už mají povolené břicho...

Závěrem

Nevěřte přirozené averzi ke zvracení. Při čtení o vamanadhautí se vám dost možná vybavují nepříjemné vzpomínky na zažívací poruchy během střevní virózy apod. Jak získáte rutinu, bude gesto slona pro vás úplně běžnou součástí života. Provádějte očistné cvičení každý týden, váš žaludek bude vděčný. Vaši počáteční odvahu překonat odpor odmění nejen zlepšeným a snadnějším trávením.

Zpracoval jsem na základě vlastních zkušeností a částečně převzal z knihy André Van Lysebeth, Cvičíme jógu.

2 Očista tlustého střeva

Tento bod popisuji velmi podrobně na samostatné stránce Očista tlustého střeva. 

3 Očista ostatních tělních dutin

Džala néti, očista nosních dutin

Vrstva 12.png

Néti (nebo krátce Neti) je dokonale promyšlená jógová technika očisty nosu. Jogíni vedle samotného cvičení používají řadu očistných technik, které mohou být velmi prospěšné i nejogínům.

Za jednu minutu průměrně 18x vdechneme litr vzduchu. To znamená, že nosem projde za den asi 26.000 litrů vzduchu. V době dnešního enormního znečištění ovzduší může být néti hotovým balzámem pro nos. Nosní sliznici permanentně kontaminují poletující bakterii, houbové spory, alergeny i další nečistoty. Vzniká riziko zánětlivých procesů a rýmy. Proto je metoda džala néti prospěšná zejména z preventivního hlediska. Jogíni tvrdí, že nosní sprcha člověka zbaví neduhů od ramen po kořínky vlasů. Hlavní benefit je vyčištění nosních dutin. Dokonale z nosu odstraňuje prach a hlen nahromaděný v nosních dutinách.

Doporučuji praktikovat néti coby součást ranní hygieny. Nejobvyklejší je proplachování nosu slanou vodou, ale jde to i bez soli.

Na néti si pořiďte v lékárně nebo jogínských potřebách na internetu speciální konvičku. Ale vlastně můžete použít i konvičku na zalévání květin nebo dětskou konvičku z hračkářství, když upravíte hubičku: zarovnejte hubičku, aby nebyla zkosená, a upravte její konec tak, aby neměl ostré hrany (to jde pomocí nahřátí nad plamenem). Můžete si dokonce upravit lázeňskou nádobku na popíjení vody z pramenů nebo PET lahev. Prostě meze se vaší kreativitě a zručnosti nekladou.   A pak už jen sůl a vlažnou vodu.

Vyrobte si z PET lahve konvičku néti 

Vyrobte si z PET lahve konvičku néti Pro fandy upcyclingu tu mám tip: stejně dobře jako néti konvička poslouží i obyčejná PET lahev, když zvolíte tu se správným typem uzávěru a trochu si ji upravíte.

Potřebujete PETku se zaklapávacím uzávěrem (obr. 1). Záklopku odřízněte. Poté s pomocí malého šroubováku z uzávěru odstraňte veškeré vnitřní části (obr. 2). Na obr. č. 3 vidíte, co vše přijde pryč. Obrázek 4: Do lahve vypalte otvor, kterým do lahve při očistě může vzduch, aby z ní voda mohla bez problémů vytékat. Otvor umístěte zhruba v horní čtvrtině lahve. Můžete ho vyříznout nebo propálit sirkou. (Konec hořící sirky velmi rychle přiložte na láhev, obr. 4.)

Vrstva 47.png
Vrstva 47.png
Vrstva 47.png
Vrstva 47.png

Jak na očistu nosních dutin néti

Néti konvičku nebo upravenou PET lahev naplňte vlažnou vodou (38-40 stupňů) a přidejte sůl. Na 0,5 až 1 litr vody 1 čajová lžička soli. (Důležité je, že zakončení hubičky je upravené, aby přesně ucpalo nosní otvor, do něhož hubičku strčíte.) Zasuňte hubičku nádobky jemně do nosní dírky, nakloňte se nad umyvadlem, skloňte hlavu do strany. Osmotický tlak vody je stejný jako v případě tělesných tekutin. Zatímco vodu lijete do horní nosní dírky, okolo nosní přepážky vytéká ven dolní nosní dírkou. Po celou dobu očisty mějte otevřená ústa. Až bude nádobka prázdná, konvičku odložte a vyfrkněte zbylou tekutinu. Konvičku znovu naplňte a celý proces opakujte na druhou stranu. Na závěr očisty musíte dostat ven všechnu vodu, proto se nestyďte a pořádně ji vyfrkejte jako kůň. I přesto může zbylá tekutina vykapávat ještě několik minut.

Důležitá poznámka: Po celou dobu proplachování musí být ústa otevřená, protože jinak by se přes Eustachovu trubici, která spojuje ústní dutinu se středouším, mohla voda dostat i do uší.

I když vám výplach na začátku nepůjde, nevzdávejte to, jde jen o cvik. Jako motivaci si připomínejte, že vás zbaví mnoha zbytečných zdravotních problémů.

 

Vrstva 39.png
Tvar 9.png

Hlavu ukloníte do strany, pítko PET lahve lehce zasunete do nosní dírky a láhev natočenou vypálenou dírkou nahoru zdvihnete zhruba do vyobrazeného úhlu. Voda začne protékat dutinami, kde při průchodu vyplavuje hleny a nečistoty. Očistu néti zvládají hravě i děti.

Vrstva 40.png
Tvar 10.png

A takto očista může vypadat při použití běžné konvičky.

Džale néti je skvělá prevence před nachlazením, proti chronické rýmě, spouštění krve z nosu. Stimuluje inteligenční centrum mozku, působí proti některým bolestem hlavy. Pozitivně funguje na onemocnění nosních dutin, léčí kašel. Pomáhá léčit bolesti očí, kalný zrak, ušní nemoci, výtok z uší atd. Případná chřipka má lehčí formu průběhu. Posiluje sliznice nosohltanu a protože vyžaduje při pročišťování soustředění, pomáhá i v koncentraci na přítomný okamžik. Při pravidelné očistě konvičkou néti dokážete být mnohem lépe napojení na své fyzické tělo. 

Tak ať se Vám krásně dýchá!

Pan Banán

Tvar 2.png

Inspirovaly vás jogínské metody na očistu těla? Dopřejte si, bude se vám žít s lehkostí!

Já sám nejsem jogín, ale rád se inspiruji moudrými tipy, které prověřili lidé a století přede mnou. Vysvětlil jsem vám, proč je důležité nejdřív vyčistit celý organismus, aby měl zdravý životní styl opravdu smysl a ty nejlepší výsledky. Když se pro vás očista stane příjemnou pravidelnou rutinou, určitě se dožijete i pravnoučat...

Kromě jiného to chce zdravě jíst! Možná to zatím neumíte, možná nemáte čas pravidelně si zdravé jídlo připravovat.

Proto pro vás chystám:

Skutečně zdravé krabičky

Vyberte si TEĎ program stravování, kde budete muset jen jedno: pravidelně si  pochutnat na zdravém, vyváženém a kvalitním jídle plné ovoce a zeleniny. BEZ hledání receptů, počítání sacharidů, nakupování surovin, vaření a uklízení. Vše udělám za vás. Každý den pro vás Pan Banán připraví a přiveze čerstvé zdravé jídlo plné ovoce a zeleniny domů nebo do práce.

skutečně zdravé.png

SKUTEČNĚ
ZDRAVÉ

dovoz až ke dveřím.png

DOVOZ
AŽ KE DVEŘÍM

úspora.png
myslíme na ostatní.png

MYSLÍME
NA OSTATNÍ

ÚSPORA 30-50
HOD. MĚSÍČNĚ

patička.png
Kontakt
  • Instagram

#sledujtebananovyinstagram

insta widget.png

Kontakty

email.png
666 666 666
@panbanan
@panbanan_

Úsvit dobré naděje, z. ú.
se sídlem Nové sady 988/2, Staré Brno, 602 00 Brno
ústav vedený v rejstříku ústavů u KS v Brně, sp. zn. U 369 vedená u Krajského soudu v Brně
IČO: 197 96 609

bottom of page