top of page
hp banner.png
obsah.png

Alfa omega imunitního systému

Sliznice tlustého střeva je účinný obranný systém, který chrání tělo proti jedovatým látkám. Je to alfa omega imunitního systému, který z 80 % sídlí právě ve stěně tenkého a tlustého střeva, kde se tvoří imunoglobuliny s ochrannými vlastnostmi. Oslabená imunita = permanentní únava, špatná koncentrace, deprese, agresivita, úzkosti… vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, revma, alergie… nebo akné, lupénka a další kožní trápení.

Takové řeči nepatří do společnosti, přesto je dokonalé vyprazdňování snem všech, kdo trpí zácpou nebo hemoroidy. A v dnešní době je to velmi mnoho lidí.

Po špatném letitém stravování ztrácí střevo svou původní pohyblivost. Nečistoty, inkrustace a ztvrdlé substance skybala v kapsách střevní stěny brání normální peristaltice (vyprazdňování) a navíc propouští škodliviny do krve, která je roznáší dál po těle. A dochází k silné autointoxikaci organismu.Po špatném letitém stravování ztrácí střevo svou původní pohyblivost. Nečistoty, inkrustace a ztvrdlé substance skybala v kapsách střevní stěny brání normální peristaltice (vyprazdňování) a navíc propouští škodliviny do krve, která je roznáší dál po těle. A dochází k silné autointoxikaci organismu.

Tvar 39.png

Švýcarský lékař dr. A. Keller sestavil v knize „Smrt přichází ze střeva“ tabulku s důsledky špatného vylučování:

žaludek.png
ledviny.png
nervy.png
noha.png
střevo.png
játra.png
apendix.png
podbřišek.png
krev.png
kůže.png

Chcete zas bezproblémové vyprazdňování? Není to tak nedostižné, jak si zatím myslíte. Ale projímadla vám tu opravdu nepomůžou… Bude to od vás chtít víc než jen pohodlně polknout tabletku. Musíte střevu pomoct mechanickou očistou + následně trvale dodržovat správný jídelníček.

Pro očistu tlustého střeva existuje více návodů a liší se stupněm invazivnosti. Záleží na vás, zda do toho půjdete na vlastní pěst nebo se budete cítit jistěji s placenou asistencí. Hlavně se nestyďte. Jde o zdraví! 

Tady vám nabízím několik možností, tak zvažte, co je za vás okay:

1  Colonhydroterapie     

            2  Sankhapraksalana

3  Klystýr, (mikro)klyzma

1 Colonhydroterapie

mukovisci.png
poruchy_textová tabulka.png

Tedy výplach tlustého střeva pomocí speciálního přístroje vodou ohřátou na teplotu těla za asistence školeného personálu. (V Brně a Praze i větších městech si budete moct vybrat dokonce z více pracovišť, které colonhydroterapii provádějí.)

Metoda je prima pro jedince, kteří mají obavy z vlastního provedení procedury střevní očisty a raději se spolehnou na školený personál.. Nevýhoda? Jednak to není zadarmo (domácí výplach je téměř grátis), není to nic pro stydlivky a zabere to víc času, protože musíte za procedurou někam cestovat. Ale rozhodně vás nezrazuji, je to velmi účinná očistná metoda. 

Jak colonhydroterapie probíhá?

Vleže na lůžku v poloze na boku; do konečníku zavede personál koncovou trubičku. Do střeva trubicí pod velmi mírným tlakem vhání vodu o různé teplotě (nestejná teplota probudí přirozenou peristaltiku). Takto se jemným a účinným způsobem vymyje obsah střeva včetně váznoucí stolice, toxický odpad i případné patogeny a parazité uchycení na střevních stěnách. Ze střeva se postupně odplaví jeho obsah, voda následně působí i na ztvrdlé usazeniny nalepené na stěně.

Proceduru provádí personál, vysvětlí vám průběh... a celek garantuje lékař. Během terapie může personál jemnou břišní masáží ohmatat problémové zóny a zavést vodu právě tam.

Jednotlivý výplach trvá přibližně 45 minut. Celá terapie se skládá většinou z počátečních 3-6 výplachů, hlavně první dva je dobré absolvovat během jednoho až dvou týdnů. Pro prevenci je dobré ji po půl roce zopakovat.

Díky colonhydroterapii se vracíte k maximální možné funkčnosti střeva. Tato očista zlepší zdravotní stav zejména lidí, kteří se stravují výrazně neukázněně.

Procedura má ještě jeden parádní vedlejší efekt: prakticky všechny orgány jsou s tlustým střevem spojené citlivými reflexními spojeními. Promývání tlustého střeva je stimuluje a následně dojde k pozitivnímu dopadu na celý organismus. Colonhydroterapie tak působí stimulaci reflexních spojení podobně jako reflexní terapie.

Mezi takové synergické efekty colonhydroterapie patří:

pročištění.png
zlepší se.png
vymizení.png
hybnost.png
zmenší.png
ustupují migrény.png
zpevní.png
ustoupí.png
budete.png

Po absolvování colonhydroterapie se lidé většinou cítí čistí a lehčí, nakopnutí energií a pohodou. Ale! Není to zázračné řešení všech zdravotních problémů. Berte colonhydroterapii jen jako 1. krok léčby střeva.

Co tedy musí následovat po vyčištění střeva? 

Tvar 32.png

1. Ozdravte výživu – hlavně významně navyšte podíl zeleniny a ovoce.

Tvar 32.png

2. Aktivně fanděte pohybu na čerstvém vzduchu (ideálně v přírodě).

Tvar 32.png

3. Dejte vale alkoholickým nápojům a kouření.  

Jinak by celá colonhydroterapie (a vaše investované peníze i čas) byla zbytečná, efekt jen dočasný. Ale věřím, že jak si jednou připomenete, jak je prima cítit se lehce a zdravě, vydržíte!

2 Sankhapraksalana/ šankaprakšalána

Šankaprakšalánu popisuje jógová literatura (doporučuji třeba Cvičíme jógu André van Lysebetha). Je to dokonale promyšlená, mnoha generacemi ověřená účinná metoda očisty tlustého střeva pomocí pití slané vody. Je to ideální metoda, protože: je dostupná všem, je prakticky zadarmo a dokonale vyčistí i usazeniny celého trávicího traktu od žaludku po konečník (to jiné metody nedokážou, ani klyzma).

Aby vše proběhlo na jedničku, je samozřejmě třeba dodržet přesný postup. Ale nejde o raketovou vědu a procedura není nebezpečná a může ji využít prakticky kdokoli. I když i tady samozřejmě existují kontraindikace (viz dále). Podle mého zbytečně složitý postup jsem si v praxi trochu upravil. Třeba provádění cviků s břichem plným slané vody není zrovna hitparáda příjemností. Proto jsem některé body zjednodušil a praxe mi ukazuje, že na úspěšný výsledek to nemá vliv. Jako bonus je procedura příjemnější, nepociťujete žízeň a divný pocit ve střevě v cíli.

yoga.png

Jak šankaprakšalána probíhá?

Proceduru provádějte zásadně ráno a nalačno. Celý proces trvá přes hodinu a je dobré mít i následující den možnost dopřát si klid a zůstat v teple. V den očisty a v den poté neprovádějte náročnější cviky.

Vypijeme půl až 1 l studené vody a počkáme cca půl až 1 hodinu, než se v organismu vstřebá. Zavodnění je prevence proti pocitu žízně – po vypití slané vody se část tekutin dostane do trávicí trubice a organismus se při odvádění škodlivin v podstatě dehydruje. Po skončení šankaprakšalány je proto normální pociťovat velkou žízeň.

Před prvním jídlem po proceduře navíc nesmíte pít žádnou tekutinu, jinak byste nepřerušili sifonový efekt a pokračovali v chození na toaletu! Také ještě si těsně před požitím slané vody připravte 1,5 l silnějšího heřmánkového čaje (ze 4 sáčků) a vypijte ho na až závěr procedury. Současně dejte vařit bílou rýži, kterou rozvařte na kaši a rozpusťte v ní na závěr 4 dkg másla. (Když si necháte dojít rýži pod pokličkou na vypnuté, ještě teplé plotýnce, bude tak akorát správně teplá k jídlu, až ji budete po proceduře potřebovat.)

Jdeme na to:

1.png

Zkuste si sehnat velký hrnek o objemu 1,5 l. (Pokud neseženete, upravte si následující dávkování soli na menší objem podle svého hrnku.) Natočte z kohoutku 1,5 l vlažné vody a v ní rozmíchejte vrchovatější polévkovou lžíci kuchyňské soli. Vodu je vhodné vypít nejlépe na ex (chuť není zrovna příjemná a po přerušení se člověk nutí k dopití jen těžko). Většinou už samotné rychlé vypití tak velkého množství vlažné slané vody vyvolá sifonový efekt – a dochází ke spontánnímu odchodu kalů.

Vrstva 38.png

Pokud ne, obsah žaludku neprochází normálně do trávicí trubice a vyvolává pocit přeplněnosti až nevolnosti. Dejte si chvilku (cca 5 minut), než ke stolici dojde. Případně proces podpořte pár úklony vpravo vlevo, párkrát stlačte břicho a žaludek, aby voda postoupila do střev. U někoho se může stát, že plynová bublina vzniklá kvašením zabrání průchodu vody a vytvoření sifonu. Pokud pocit nevolnosti zmizí, znamená to, že průchod se otevřel, sifon se úspěšně vytvořil a vy můžete spokojeně pokračovat v pití slané vody. Pokud by se výsledek výjimečně nedostavil, navodíme vyprázdnění pomocí klyzmatu o obsahu 0,5 litru zavedeného obvyklými prostředky (klystýr, irigátor).

Vytvoření efektu sifonu (násosky) je nezbytný. Jak vyjde první stolice a sifon není přerušen, ostatní už pokračuje automaticky. Výjimečně může nastat nepříjemnost: voda vůbec nevyjde ze žaludku. Pak existují dvě řešení. Vyprázdněte žaludek tím, že podráždíte kořen jazyka třemi prsty pravé ruky a vyvoláte reflex zvracení. Nebo neděláte nic, voda se vstřebá a později ji vymočíte. Já ani mí známí jsme se s touto obstrukcí nesetkali, ale pro jistotu to uvádím, protože jógová literatura to zmiňuje.

2.png

Nalijte si další hrnek vlažné vody, ale soli už přidejte méně (zarovnanou polévkovou lžíci) a opět vypijte. Druhý hrnek už většinou pijete přímo na toaletě, protože voda hned prochází. Nejdřív vychází tuhé kaly, pak řidší a nakonec už vychází jen zakalená voda.

3.png

Připravte si další hrnek, soli už jen tak 3/4 lžíce a vypít na WC. Voda prochází většinou ihned po vypití a bude již téměř čirá. 

4.png

A čeká vás poslední hrnek: soli už jen tak půl lžíce a opět vypít na toaletě. Vycházet by měla už jen čistá voda. Na závěr zbavíme organismus soli –  vypijete předem připravený vychladlý heřmánkový čaj. V toaletě uvidíte barevnou změnu z vody na heřmánek (= odplavení soli). Po heřmánku máme 30-45 minut čas, než je nutné se najíst. Počítejte s dozvuky vyprazdňování a nevzdalujte se aspoň hodinu od WC.

Vrstva 14 kopie.png
rýže.png
máslo.png
voda.png
máslo1.png
Tvar 34.png

Upozornění

Moje dávkování soli zajistí velmi rychlý průběh očisty. Ale u někoho mohou takto vysoké dávky soli vyvolat zvracení, bolest hlavy, slabost apod., ale nebojte se, vše brzy odezní. Pro svou první očistu to se solí raději nepřehánějte, možná zkuste napoprvé jen poloviční dávku.
Pokaždé, když jdete při očistě na WC, kromě toaletního papíru omyjte konečník vlažnou vodou, osušte a případně natřete olejem (třeba olivovým), abyste vzhledem k soli předešli podráždení.

První jídlo po očistě

Po šankaprakšálaně je třeba BEZPODMÍNEČNĚ dodržovat tyto zásady: Jíst nejdříve půl hodiny po skončení a NEJPOZDĚJI hodinu po skončení. Je VELMI NEBEZPEČNÉ nechat trávicí trubici prázdnou déle než hodinu. Pokud se do hodiny nenajíte, hrozí zdravotní riziko v případě, kdy střevo je již natráveno a některé části jsou natolik poškozeny, že by mohlo dojít k srůstům.
Co by mělo být 1. jídlo po očistě? Bílá rýže (rozhodně ne přírodní, protože buničina hnědé rýže by dráždila střevní sliznici) vařená ve vodě. Konzistence spíš rozvařená, můžete lehce osolit (ale sůl bude zbytečně vyvolávat pocit žízně). Můžete přidat dobře uvařenou čočkou nebo mrkev. Současně s rýží musíte sníst aspoň 4 dkg másla. Bud' ho nechat rozpustit na rýži nebo snězte po lžičkách. Po jídle mírně zapijeme ještě dvě kapsle Lactobacilus Acidophilus. Tyto bakterie mléčného kvašení zabrání přemnožení nevhodných patogenních bakterií jako kvasinek. Obnovíte tak přirozenou střevní mikroflóru. (Není to must-have, mikroflóra se obnoví i bez toho, ale je to vhodnější a ulehčí to následný start organismu. Já osobně to rozhodně doporučuji.)

Pozor

24 hodin po šankaprakšálaně nesmíte mléko a jogurty, kyselé pokrmy a nápoje, ovoce a syrovou zeleninu. (Mám otestováno, že nejlepší je první den jíst jen bílou rýži s máslem.) Po 24 hodinách se můžete vrátit ke svému normálnímu stravovacímu režimu – jen buďte střídmí v mase.  

Veledůležitý pitný režim

Po vypití slané vody se část tekutin osmózou dostane do trávicí trubice, proto běžně pociťujete velkou žízeň, je to normální. Připomínám: přesto před prvním jídlem nepijte žádnou tekutinu, ani čistou vodu (jinak byste nepřerušili efekt sifonu a nadále běhali na WC).

Naopak po prvním jídle (nejlépe po půl hodince) pijte vodu nebo lehké odvary (např. kombinace lípy a máty), minerálku bez bublinek. Stolice se objeví až po 24 nebo 36 hodinách, bude zlatožlutá a bez zápachu jako u dítěte.

Jak často? Šankaprakšalána se má provádět nejméně 2x ročně, průměrně 4x ročně (se změnou ročního období), nadprůměrně 1x měsíčně. Kdo trpí zácpou, může šankaprakšalánu provést s menším množstvím slané vody každý týden. Pak by vám na celý cyklus měla stačit půl hodiny. Je to šetrný a účinný způsob na regeneraci střev, když se stěna tračníku samovolně neroztahuje.

Jak léčí šankaprakšalána

Na prvním místě dochází k úplnému odstranění usazenin ze sliznice tlustého střeva. Při šankaprakšaláně lidé často žasnou, čím vším měli střeva zaneřáděná. Někdy spatří třeba pecku po třešni, na které si pochutnali už před pár týdny…  

Šankhaprakšálana zbavuje vaše tělo všech nánosů, které znečišťují trávicí trubici. Blahodárné účinky nenaskočí ze dne na den. Ale brzy si všimnete, že máte po letech svěží dech, kvalitnější spánek, jako zázrakem zmizel úporný ekzém... Když nastolíte hypotonickou stravu (= bez přemíry masa), dojde k vymizení tělesného pachu, který vás trápil odnepaměti. Pot bude bez zápachu, pročistí se vaše pleť. Šankhaprakšálana ale není pouze očistná kúra – zároveň tonizuje vnitřní orgány. Stimuluje játra (to poznáte na barvě první stolice) i slinivku. Pročištění trávicí trubice má za následek správný metabolismus – díky tomu se nezdravě hubení spravují, oplácaní hubnou.  

Kontraindikace

Šankaprakšálana není pro lidi s žaludečními vředy. V takovém případě musíte vřed nejprve vyléčit. Dále není pro lidi s akutním onemocněním trávicího traktu (průjem, akutní kolitida, akutní zánět slepého střeva) ani pro lidi s vážným onemocněním typu tuberkulóza střev nebo rakovina. To ostatně platí i pro colonhydroterapii. (Vycházel jsem ze zkušeností plus z knihy André Van Lysebeth, Cvičíme jógu.)

3 Klystýr

Tato stará očistná technika byla kdysi v Evropě běžná. Dnes bohužel není… Doklady o užívání klystýrů máme ze staré Číny, Indie, Egypta, Říma i Pompejí. Hitem byly ve Francii (takový císař Napoleon I. absolvoval 300 klystýrů za rok!), Rusku, Rakousku-Uhersku, Německu i USA.

Způsob provedení je dnes kapánek civilizovanější. Při očistných klystýrech slouží hlavně voda, minerální vody, oleje atd. Doporučovaný objem tekutin je různý, tak do 2 litrů. Dřív tu byly pro aplikaci válcové stříkačky, balónky, irigátory plechové, skleněné, gumové i plastové.

Aplikace klystýru doma

Tak. Sehnali jste si sadu na klystýr (většinou to asi bude sáček/vak, i když za mě je lepší a déle životná pevná nádobka, ale špatně se shání). Pro naplnění použijte 0,5 až 2 litry vody – převařené z kohoutku nebo balenou. Má teplotu lidského těla. Použít můžete dokonce i různé bylinkové nálevy, přidat šťávu z jednoho citronu, olejíček apod.

Irigátor zavěste na stěnu v koupelně do výšky očí tak, aby voda měla možnost spádu. Z nádobky vede hadička s otočným ventilkem na konci. Sem nasaďte rektální trubičku, zvlhčete rostlinným olejem, zaveďte do konečníku 15-30 cm hluboko. Zavedení proveďte na kolenou, opření o lokty, hlavou dolů s prověšeným uvolněným břichem.

Otočte ventilek, voda začne volně proudit do střev. Kolik? Uvidíte sami, kolik tekutiny vaše střeva přijmou. Pokud cítíte tlak, můžete vodu zastavit, chvíli počkat a pak pokračovat. Můžete cítit intenzivní tlak, ale rozhodně to nesmí být bolest. Usazeniny ve střevech se začínají odlepovat ze stěn a s naředěnou stolicí se vyplaví ven z těla. Pozor: vodu zadržte ve střevech co nejdéle (cca 10 minut). Nezoufejte, ze začátku to asi nepůjde, ale přijdete na to. Můžete napuštění několikrát opakovat. Pak si dojděte na záchod. Klystýr provádějte nejlépe ráno nalačno nebo večer, než jdete spát.  

peter-wendt--r5KSMkyoSc-unsplash.png
textová tabulka.png

Jak často se klystýr provádí

Než ale bláznivě klystýrovat, začněte své tělo vnímat jako chrám a ne jako popelnici. Stravujte se konečně zdravě, sportujte, pijte správné tekutiny. Spravedlivý trest v podobě skvělého pocitu ze sebe a svého těla na sebe nenechá dlouho čekat!

Při počáteční očistě se doporučuje provádět klystýr v následující frekvenci:

Tvar 37 kopie 5.png

1. týden, denně

2. týden, obden

3. týden, ob 2 dny

4. tyden, od 3 dny

5. týden, jednou týdně

A poté jednou týdně, případně 2x měsíčně nebo když víme, že jsme páchali stravovací prohřešky.

Klyzmata čili klystýry dělíme na: klyzma očistné, léčivé a mikroklyzma

Očistné klyzma provádíme pomocí 1,5 litru převařené vody, lze trochu osolit nebo použít heřmánkový čaj, přidat citronovou šťávu apod. Klyzmata jsou velmi účinným očistným léčebným prostředkem. Neměli byste je aplikovat příliš často, protože pak mohou narušit střevní mikroflóru. Je vhodná aplikace obden, případně současně užívat Lactobacilus Acidophilus, abyste poté zdravě osídlili mikroflórou tlusté střevo.

Po této proceduře může následovat léčivé klyzma, kdy aplikujeme do střeva jen 150-200 ml léčivého čaje (např. čaj z měsíčku, zeměžluče, jitrocele nebo dle konkrétní rady lékaře či bylináře). Toto malé množství už zůstane ve střevě, protože nevzbuzuje vyprazdňovací reflex.

A mikroklyzma je pak klyzma léčivého čaje, olejíčku, nebo uriny o objemu 100-125 ml bez předchozího očistného klyzmatu. Tuto proceduru lze doporučit zejména tam, kde je nutná častější aplikace a podání velkého klystýru by mohlo působit dráždivě (při léčbě vředů tlustého střeva, apod.). Mikroklyzma můžeme aplikovat denně a (zásadně po stolici).

Tvar 38.png

Závěrem

Není vám k tématu střevní očista něco jasné? Nestyďte se a poraďte se s odborníkem (třeba s terapeutem z centra colonhydroterapie). Sice si myslím, že si tím můžete spíš pomoct než uškodit, ale platí to pro zdravá střeva. V případě onemocnění rozhodně doporučuji konzultaci s lékařem (ale pozor, z vlastní zkušenosti vím, že dost lékařů se staví k očistě střev odmítavě). Pak nezbývá než zdravý selský rozum a selektivní kritické a logické uvažování. To se ostatně hodí i v dalších otázkách. Láskyplně a trpělivě naslouchejte svému tělu a spíš chorobám předcházejte. Je to vždy snazší než je pak řešit.

Tak, odvahu! Dopřejte svým střevům návrat k plnému zdraví.

Pan Banán

Tvar 2.png

Vyčistíte své tělo a začnete mu konečně posílat zdravé jídlo? Pomůžu vám s tím!

Řekli jsme si tu, že kromě zpracování potravy jsou naše střeva ústředím pro imunitu. Když jim dopřejete očistu a budete dbát na jejich blaho správným stravováním, zbavíte se kil, zdravotních neduhů a navíc s vámi jen tak nezamává kdejaký vir, který potkáte. 

Možná nemáte čas pravidelně si zdravé jídlo připravovat

Proto pro vás chystám:

Skutečně zdravé krabičky

Vyberte si TEĎ program stravování, kde budete muset jen jedno: pravidelně si  pochutnat na zdravém, vyváženém a kvalitním jídle plné ovoce a zeleniny. BEZ hledání receptů, počítání sacharidů, nakupování surovin, vaření a uklízení. Vše udělám za vás. Každý den pro vás Pan Banán připraví a přiveze čerstvé zdravé jídlo plné ovoce a zeleniny domů nebo do práce.

skutečně zdravé.png

SKUTEČNĚ
ZDRAVÉ

dovoz až ke dveřím.png

DOVOZ
AŽ KE DVEŘÍM

úspora.png
myslíme na ostatní.png

MYSLÍME
NA OSTATNÍ

ÚSPORA 30-50
HOD. MĚSÍČNĚ

patička.png
Kontakt
  • Instagram

#sledujtebananovyinstagram

insta widget.png

Kontakty

email.png
666 666 666
@panbanan
@panbanan_

Úsvit dobré naděje, z. ú.
se sídlem Nové sady 988/2, Staré Brno, 602 00 Brno
ústav vedený v rejstříku ústavů u KS v Brně, sp. zn. U 369 vedená u Krajského soudu v Brně
IČO: 197 96 609

bottom of page